Visszafogott bankárbónuszok

Hétfőn közölték a száz brit partner-társtulajdonossal a Goldman Sachs vezetői, hogy az elmúlt év üzleti sikerei után járó fizetés és prémium együttes összege nem haladhatja meg az egymillió fontot (közel 310 millió forint). A Wall Street legnyereségesebb bankja brit irányítóinak visszafogottsága ezen a szinten be is fejeződik, így a következő száz legbefolyásosabb pénzember keresete bőven meghaladhatja a milliós határt.

A drákói intézkedés mögött nem pusztán a szerénység húzódik meg, hanem Alistair Darling pénzügyminiszter nemrégiben hozott döntése is, melynek értelmében ebben a pénzügyi évben a bankoknak egyszeri 50 százalékos adót kell leperkál niuk az alkalmazottak 25 ezer font feletti bónuszai után. Ennek a sarcnak a kifizetése a Goldman Sachs számára több százmillió dolláros tétel, és ezen a teljes, világviszonylatban harminckétezres stáb osztozik, azaz valamennyiük járandósága csökken. A bank, amely Londonban öt és fél ezer embert foglalkoztat, mintegy 10 milliárd fontot tett félre prémiumra. A brit lapok a napokban idézték David Viniart, a bank pénzügyi vezérigazgatóját, aki hangsúlyozta: a munkatársak nem érzéketlenek a gazdasági környezet és a világszerte tapasztalható szenvedések iránt, és meghallják az önmérsékletre felszólító hangokat is.

Alistair Darling decemberi bejelentését követően a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja, a City vezetői riasztották a kormányt, hogy a büntetőadó elkergetheti Londonból a legtehetségesebb bankárokat. Korábbi becslések szerint az államkincstárba mintegy húszezer érintett pénzember után 550 millió font folyhat be, ami természetesen csepp a tengerben a rekord 175 milliárd fontos költségvetési deficithez képest.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.