Erősebb versenyt hoz a tkm
A biztosítók önszabályozása keretében létrehozott tkm azt a hozamot adja meg, amely mellett a szerződés kitermeli a költségeit, mindezt egy elméleti, költségmentes befektetéshez viszonyítva. (A tkm-et a befektetéshez kötött biztosításoknál használják, a kezdeményezéshez az összes, unit-linked terméket értékesítő biztosító csatlakozott.) A mutató mértéke az adott biztosítás költségeitől függ: kezelési, adminisztrációs, befektetési költségek, és ide számítódnak a biztosítási szolgáltatási elemek fedezetét adó kockázati díjak is – mondta Mátyás-Kollár Gabriella, az Aegon termékfejlesztési igazgatója.
A kezelési költségek tartalmazzák a díjbeszedés költségeit: ez általában a folyamatos díjú szerződések esetében, azon belül is a havonta, csekken történő díjfizetésnél a legmagasabb, míg az egyszeri díjas termékek esetén gyakran a legalacsonyabb. A szerződés, a szolgáltatáskezelés költségei például az értékesítés módjától függően változhatnak. A személyes értékesítés és egyénre szabott tanácsadás (az értékesítő hozzáadott értéke, érdekeltsége és képzési költségei miatt) mindig költségesebb megoldás, mint az indirektebb módszerek, például az internetes szerződéskötés. A befektetéskezelési költségek szintén nagy eltéréseket mutatnak. Ez abból adódik, hogy minél különlegesebb befektetést választunk, annál összetettebb a befektetői háttér – alapkezelő tudása, hozzáférés egzotikus piacok papírjaihoz, portfólió gyakoribb átcsoportosításának költségei.
A biztosítás tartama is meghatározza az évenkénti átlagos költségterhelést, így a tkm-et is, hiszen hosszabb idő alatt jobban eloszlanak a szerződés kezdetén egyszer jelentkező költségek (például az orvosi elbírálás, kötvényesítés). Nem utolsósorban igen különböző lehet a levont kockázati díj, ami a biztosítási szolgáltatás költségét adja meg. Ez függ a szolgáltatás mibenlététől, a kisebb kockázat miatt a baleset esetén térítő biztosítások minden esetben olcsóbbak a bármely okú halálra térítőknél. Azontúl, hogy a kockázat bekövetkeztének nagyobb valószínűsége drágábbá teszi a biztosításunkat, a nagyobb biztosítási összeg is magasabb költséget jelent.
A tkm tehát egy olyan mutatószám, amely értékes információt ad egy típusszerződés költségéről, ám mivel az adott értéket a biztosítás tartalma is jelentősen befolyásolja, ezért szerződéskötés előtt érdemes az egyéb szempontokat is mérlegelni, mert nem biztos, hogy a legalacsonyabb mutatójú biztosítás lesz számunkra a legmegfelelőbb.