Csökkent a kkv-szektor árbevétele

A megrendelések visszaesése miatt százból 88 kis- és közepes vállalatnak csökkent az árbevétele tavaly – derült ki a gazdasági tárca felméréséből. A kis cégek mégsem elbocsátásokkal, hanem költségeik csökkentésével reagáltak erre. A többség olcsóbb beszerzési forrásokat kutatott fel és erősítették az egymás közötti együttműködést is – mondta Varga István, nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. A kkv-k részesedése az exportból 27,8 százalékra olvadt.

A magyar vállalkozások 99 százaléka ebbe a körbe tartozik. Az üzleti szférában alkalmazottak 70 százaléka dolgozik ezeknél a cégeknél. Az üzleti szféra árbevételének 61,3 százalékát adják, s a vállalkozói adók 60 százalékát fizetik meg. Varga István szerint a kormány már a válság előtt is a cégek helyzetének javításán dolgozott, ám a recesszió miatt változtatott a stratégiáján. Korábban az üzleti környezetet kívánták javítani: csökkentve a bürokráciát, s államilag támogatott pénzügyi, és garanciaprogramokat indítottak.

A válság miatt az EU engedélyével átcsoportosítottak 111 milliárd forint támogatást gazdaságfejlesztési célokra, munkahelymegőrző programokra. Bővítették a kedvezményes hitelek és állami garanciavállalások körét, és előtérbe helyezték a kutatás-fejlesztést. Az adóváltoztatások nyomán, öt százalékkal csökkent a munkáltatói járulék, ami 400 milliárd forintot hagy a cégeknél. Visszatérítendő támogatásokból 213 milliárd forint jutott el a vállalkozásokhoz. A szektor szereplői által felvett kölcsönök 10–14 százalékához kapcsolódik valamilyen állami szerepvállalás, ami 466,3 milliárd forint hitelt érint.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.