Februárig gyorsul az infláció
A ház tavaly decemberről 5,5 százalékos éves inflációt vár az 5,2 százalékos novemberi és előtte a 4,7 százalékos októberi ütem után. (Az elmúlt év utolsó hónapjának adatait csütörtökön teszi közzé a KSH.) A Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport ugyancsak londoni befektetési részlegének elemzői valamivel nagyobb, 5,6 százalékos éves inflációt jósolnak decemberre.
A GS szakemberei azzal viszont egyetértenek, hogy az éves infláció a magyar jegybank 3 százalékos célszintje alá csökken az idei év második felére. A Goldman Sachsnál mindezek mellett azzal számolnak, hogy a jegybank tovább csökkenti az alapkamatot, de véleményük szerint „az utolsó fél százalékpontos” mérséklést az Magyar Nemzeti Bank (MNB) két, egyenként 25 bázispontos lépésben hajtja végre.
A pénzügy-politikai kilátásokról a Barclays Capital elemzői is azt jósolták, hogy az MNB most már kitart a múlt hónapban alkalmazott negyed százalékpontos esetenkénti kamatcsökkentési mérték mellett. Úgy vélik, a költségvetési politika a várhatóan Fidesz-győzelmet hozó tavaszi választások után sem tér le a jelenlegi pályáról, és ha a piaci hangulat kedvező marad, az MNB 5 százalékig csökkentheti alapkamatát.
Más nagy londoni házak kiemelik: Magyarország mutatja az utat a súlyos államháztartási hiányokkal küszködő régebbi EU-tagállamoknak, elsősorban Görögországnak a konszolidáció felé. A JP Morgan bankcsoport nemrégiben kiadott összehasonlító elemzése például azt írta, hogy egyetlen kelet-közép-európai gazdaságnak sem olyan rosszak a költségvetési mutatói, mint Görögországé, és „történelmi perspektívában tekintve” talán a magyarországi költségvetési konszolidáció a legjobb követendő példa számára.
Magyarország ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási deficitje a 2006-ban mért 7 százalékról 2008-ban 0,9 százalékra csökkent, 2009-ben pedig az így számított elsődleges – azaz adósságszolgálat nélkülszámított – egyenleg valószínűleg 2 százalékos többletbe fordult.
Ez évente átlagosan 3 százalékpontos javulásnak felelt meg az elmúlt három év során, amivel Magyarország jó eséllyel Európa legambiciózusabb költségvetési kiigazítását hajtotta végre. „Nagyjából ez az a szigorítási mérték”, amelyre Görögországnak is szüksége lenne – állt a JP Morgan londoni elemzésében.