A Fitch szerint még mindig kockázatos a régió
A legnagyobb európai hitelminősítő véleménye szerint az idén valószínűleg „számos piaci szereplő újragondolja, hogy milyen stratégiai ésszerűség szól középkeleteurópai tevékenysége mellett”.
Az elemzőcég szerint a nagybefektetők fenntartják térségbeli működésüket, de nem kizárt, hogy kiigazítják portfóliójukat. A kisebb hálózatokat üzemeltető befektetők azonban megfontolás tárgyává tehetik tevékenységüket, tekintettel a gazdasági kihívásokra és a növekedési dinamika korlátaira – áll a hitelminősítő elemzésében.
A Fitch szerint a térségben működő nagy nemzetközi pénzintézetek, az EU, a nyugateurópai kormányok és jegybankok jelentős forrásokkal és nyilvános kötelezettségvállalásokkal segítették régiónk országait. Ennek révén a „kockázatérzet” fokozatosan enyhült a 2008 végi, 2009 eleji csúcsról. Az elemzés azon ban visszautal arra a múlt havi helyzetértékelésére, amely szerint jelentős strukturális gondok támasztanak kihívást a térségi bankrendszerekkel szemben, és e problémák még jelen lesznek egy ideig. A bankrendszerek egészségét fenyegető tényezők között kiemelik a nem teljesítővé váló kihelyezett kölcsönállomány jelentős növekedését.
A Fitch múlt havi kimutatása szerint a nem teljesítő kinnlevőségek rátája a teljes rendszerszintű kihelyezési portfólióhoz mérve Lettországban megközelíti a 15 százalékot, de Litvániában és Romániában is jóval 10 százalék felett van, jóllehet a két balti országban 2008ban 5 százalék alatt volt ez az arány, és Romániában is messze járt a 10 százaléktól. Magyarországon ugyanakkor a nem teljesítő kinnlevőségek aránya némi növekedéssel még mindig valamivel 5 százalék alatt van.
A recesszió általános makrokörnyezeti hatásairól az elemzésben az állt, hogy a globális pénzügyi válság a feltörekvő európai térséget érintette meszsze a legsúlyosabb mértékben az egész világon. A Fitch Ratings 4,6 százalékról 6,1 százalékra rontotta a keleteurópai gazdasági visszaesés mértékére adott, 2009 egészére szóló előrejelzését.