Kalifa sejk nevét vette fel a torony
Az Egyesült Arab Emírségek hét tagállama közül a legnagyobbnak és leggazdagabbnak számító Abu-Dzabit 2004 óta irányító, egyben az emírségek elnöki tisztségét is ellátó Kalifa sejk azzal érdemelte ki a megtiszteltetést, hogy alig egy hónappal ezelőtt tízmilliárd dolláros csekkel segítette ki a nehéz pénzügyi helyzetbe került Dubajt.
– Kalifa sejk az emírségekegyik szimbólumának tekintendő – indokolta a hirtelen jött ötletet Ahmed bin Szaid al-Maktum sejk, Dubaj legfelsőbb pénzügyi bizottságának – pénzügyminisztériumának – vezetője. Megfigyelők azonban az „átkeresztelést” az emírségeken belüli erőviszonyok jelentős átrajzolódásával indokolják. Az emírségek szövetségi kormánya, valamint Abu-Dzabi tavaly év végén együttesen 25 milliárd dollárral segítették ki Dubajt, miután az állami beruházási cég, a Dubai World kisebb válságot kirobbantva bejelentette, hogy fél évig felfüggeszti 80 milliárd dollárnyi tartozásainak törlesztését. A pánik elsimításában kulcsszerepet játszott Abu-Dzabi, de jelezték, hogy a segítségnek meg fogják kérni az árát.
Ahogy az ingatlanfejlesztő a négyzetméterárat, bő 2,6 millió forintot. Igaz, egy éve még a duplája volt a tarifa. A 1,5 milliárd dolláros luxustorony értékesíthető területének 75 százalékára még idén szeretnének vevőt vagy bérlőt találni.
A beruházó, a 30 százalékban állami Emaar a torony 90 százalékát már értékesítette, még az ingatlanpiaci boom tetőfokán. Csakhogy a területek zömét közvetítők vásárolták fel, akik most csak harmadvagy fél áron tudják továbbadni a drágán vett ingatlant. Az Emaar a Bloomberg becslései szerint eddig 150 millió dolláros hasznot húzott az ingatlaneladásokból.
A fenntartási költségek is toronymagasak. Éves szinten 50 ezer forint a közös költség – négyzetméterenként. A környéken ennek negyede-ötöde a szokásos tarifa.