Harmadával több cég ment tönkre

Az egy évvel korábbinál 31,5 százalékkal több, összesen 15 066 cég ment tönkre tavaly Magyarországon. Az egész éves adat ugyan megfelel az előzetes várakozásoknak, az éven belüli lefutás azonban elnyújtott válságot mutat – jegyzik meg az adatokat közlő Opten céginformációs szolgáltató szakemberei. Az év második felében hónapról hónapra 1300-nál is több felszámolási eljárást indítottak a hitelezők, így a második fél évben éppen annyi felszámolás indult el, mint az elsőben. Mindezek alapján az Optennél úgy vélik, az idei év első felében számot­ tevő javulásra nem lehet számítani.

A felszámolásoknál nagyobb ütemben, 44 százalékkal csaknem 14 ezerre emelkedett a tulajdonosok által kezdeményezett végelszámolások száma. Ez a folyamat azonban több okból sem sorolható az egyértelmű válságjelenségek közé – vélik. Állításuk szerint ugyanis egy következmények nélküli országban, különösen válságidőszakban pozitívumként kell értékelni, ha egy tulajdonos rájön: nem biztosított vállalkozása életben maradása, ezért megindítja a végelszámolást, és nem várja meg, míg elvész az adósságtengerben.

Az elmúlt év egy másik „újdonságot” is hozott. Arra a rendszerváltás óta nem volt még példa, hogy egy évben kevesebb új céget alapítsanak, mint az azt megelőzőben. 2009-ben viszont ez történt: 2008-ban még csaknem 48,5 ezer új céget jegyeztek be a cégbíróságok, míg az elmúlt évben 3 százalékkal kevesebbet, összesen mintegy 47 ezret.

A 2008-ról mérleget adó 350 ezer magyar vállalkozás adatai azt mutatják, hogy a kis­ és középvállalkozások zöme még mindig valamilyen munkaviszonyt helyettesítő, adóelkerülésre létrehozott cég, a minimálbér kétszerese körüli fizetésekkel, ezért sokkal inkább pénzt visz, mint pénzt hoz az államháztartásba – vélekednek az Optennél.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.