Harmadával több cég ment tönkre
A felszámolásoknál nagyobb ütemben, 44 százalékkal csaknem 14 ezerre emelkedett a tulajdonosok által kezdeményezett végelszámolások száma. Ez a folyamat azonban több okból sem sorolható az egyértelmű válságjelenségek közé – vélik. Állításuk szerint ugyanis egy következmények nélküli országban, különösen válságidőszakban pozitívumként kell értékelni, ha egy tulajdonos rájön: nem biztosított vállalkozása életben maradása, ezért megindítja a végelszámolást, és nem várja meg, míg elvész az adósságtengerben.
Az elmúlt év egy másik „újdonságot” is hozott. Arra a rendszerváltás óta nem volt még példa, hogy egy évben kevesebb új céget alapítsanak, mint az azt megelőzőben. 2009-ben viszont ez történt: 2008-ban még csaknem 48,5 ezer új céget jegyeztek be a cégbíróságok, míg az elmúlt évben 3 százalékkal kevesebbet, összesen mintegy 47 ezret.
A 2008-ról mérleget adó 350 ezer magyar vállalkozás adatai azt mutatják, hogy a kis és középvállalkozások zöme még mindig valamilyen munkaviszonyt helyettesítő, adóelkerülésre létrehozott cég, a minimálbér kétszerese körüli fizetésekkel, ezért sokkal inkább pénzt visz, mint pénzt hoz az államháztartásba – vélekednek az Optennél.