Nem szabályoz tovább az NHH elnöke
Az európai hírközlés-szabályozás megújításának lezárásával, illetve az ezekkel kapcsolatos személyes megbízatásainak sikeres befejezésével indokolta Pataki Dániel, hogy egy évvel mandátumának újabb ötéves meghosszabbítása után lemondott az elnöki tisztségről.
Az NHH elnöke 2002 és 2004 között az Informatikai és Hírközlési Minisztérium helyettes államtitkáraként az európai hírközlés-szabályozás hazai bevezetésének irányítója volt, az ő nevéhez fűződik a hazai távközlést ma is szabályozó elektronikus hírközlési törvény. Az NHH 2004-es megalakulásakor annak elnöke lett. Ez a testület felelt a szabályozás végrehajtásáért. 2008-ban az Európai Hírközlési Szabályozók csoportjának elnöki tisztét töltötte be, idén pedig ennek a testületnek az alelnöke, valamint az EU rádiófrekvenciagazdálkodásáért felelős szakmai testület, az RSPG elnöke is volt. November végén az Európai Parlament nagy többséggel hagyta jóvá az EU új hírközlés-szabályozási keretrendszerét, mely a következő évtizedre meghatározza az európai hírközlés fejlődési irányait. Az elnök szerint ezzel a munka lezárult, ő pedig újabb kihívásokat keres.
A hazai szabályozásban Pataki Dániel mindvégig a távközlési szolgáltatók közötti verseny élénkítését tartotta szem előtt, de a piacszabályozás mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a fogyasztói tájékoztatásra. A vezető korábban többször is nyilatkozta: az olyan beruházásigényes ágazatokban, mint a távközlés, fontos a versenyélénkítés, és az árcsökkentés mellett az is lényeges, hogy a szabályozó ösztönözze a cégeket a beruházásokra és az új szolgáltatások bevezetésére is, hosszú távon is szolgálva a fogyasztók és a gazdaság érdekeit. Hivatali ideje alatt a hatóság folyamatosan csökkentette a szolgáltatók által felszámított összekapcsolási díjakat, kezdetben megkülönböztetve a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatókat a versenytársaktól.
Az elnök nevéhez fűződik a tavaly meghirdetett – és sokak által bírált – negyedik mobiltender is, amely eredetileg a versenyélénkítést szolgálta volna, ám a hatóság végül a gazdasági környezet változására hivatkozva eredménytelennek minősítette az eljárást. A döntést több induló is támadta idén tavasszal, ám a bíróság végül nem talált kivetnivalót a szabályozó döntésében.
A hatóságra a választások miatt nyugodtabb első fél év vár, de az új kormány hivatalba lépése után nem lesz hiány feladatokból. A most megszületett uniós irányelveket be kell építeni a hazai szabályozásba, erre mintegy másfél év áll rendelkezésre. Többek között olyan ügyekben kell dönteni, hogy milyen eljárási rendnek kell megelőznie azt, hogy valakinek szerzői jogsértések esetén korlátozzák az internet-hozzáférését. A közeli jövőben módosítani kell a frek vencia dí jak rendszerét is, hogy jobban ösztönözze a mobilinternet terjedését, s ezzel szorosan összefüggő kérdés, hogy a 900 MHz-es tartományon nyújthatnak-e mobilinternetet a szolgáltatók.
Dönteni kell a jelenleg rendelkezésre álló, s a digitális tévézésre való átállás után felszabaduló frekvenciák hasznosításáról, akár egy újabb mobiltender kiírásával.
Pataki Dániel arról nem nyilatkozott, hol folytatja pályafutását, de amennyiben a versenyszférát választja, pihenőidőre kényszerül: a törvény szerint egy évig nem dolgozhat olyan vállalatnak, amelynek piaci tevékenysége az NHH szabályozása alá tartozik.