Tokaji: a szlovákok is teljesítsék a vállalásaikat!
Magyarország azonban nem a márkanevet változtatta meg. Az oltalom alatt álló eredetmegjelölésű borok szabályozása miatt pontosította a földrajzi megjelölést. Ez változott Tokaji borvidékről Tokajra – hasonló okokból megtették ezt Eger, Neszmély vagy Pannonhalma esetében is. A módosítást az Európai Bizottság bevezette az elektronikus nyilvántartási – úgynevezett e-bacchus –1 rendszerbe.
Sárecz László, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) főosztályvezető-helyettese tudósítónknak elmondta: a Szlovákiának küldött válaszlevélben nyilvánvalóvá tették, hogy a tárgyalások kerékkötője nem Magyarország. Hazánk álláspontja évek óta változatlan az egységes Tokaji borvidék létrehozásával kapcsolatban, vagyis hogy Szlovákia tegyen végre eleget azoknak a vállalásainak, amelyeket a két ország között 2004-ben megszületett, 2007-ben Brüsszelben megerősített megállapodás tartalmaz.
Ebben északi szomszédunk a Tokaji név használatáért cserébe vállalta, hogy létrehozza a megfelelő ellenőrzési rendszert, elősegíti a borvidékre jellemző borászati technológiák bevezetését, kialakítja a hegyközségi rendszert, valamint 565,2 hektárra csökkenti a jelenleg 908 hektárban meghatározott határon túli borvidéki területet. A magyar kormánynak nincs tudomása róla, hogy Szlovákia bármelyik területen is maradéktalanul teljesítette volna vállalásait. Másról viszont van.
A főosztályvezető-helyettes megjegyezte: a szlovák kormány idén márciusban megpróbálta bejegyeztetni a Tokaj nevet, amit a bizottság elutasított. Ők sem értesítették erről a magyar szaktárcát. A válaszlevélben – amelyet a napokban juttat el az FVM a szlovák minisztériumhoz – azt is kifejezi a magyar fél, hogy továbbra is kész tárgyalni az egységes Tokaji borvidék létrehozásáról, ehhez azonban a szomszédos országnak teljes mértékben teljesítenie kell a korábbi megállapodásban rögzített feltételeket.