Ben Bernanke az év embere
A szerdai bejelentés érdekessége: az amerikai szenátus bankügyi bizottsága csütörtökön, azaz ma szavaz arról, hogy az 56 éves közgazdász maradjon-e újabb négy évig a jegybank szerepét betöltő intézmény élén. A jóváhagyásnak várhatóan nem lesz akadálya.
Stengel elismerte, hogy Bernanke megítélése ellentmondásos: kritikusai „Ben királynak” is nevezték, amiért „egy negyedik, nem közvetlenül választott hatalmi ág képviselőjeként” több mint ezermilliárd dollárt pumpált az amerikai gazdaságba. Ráadásul miközben a recessziónak technikai értelemben vége, adós még a tízszázalékos munkanélküliség jelentős csökkentésével.
De hatásában megkerülhetetlennek bizonyult a világ vezető gazdaságának irányvonalát tekintve. Bernanke „republikánus, akit most pedig a (szenátusi) bizottság demokratái szavaznak meg – ez a tényezők igazán érdekes kombinációja”. Az eddigi négy évet a bankelnök (akit az 1929–1933-as nagy válság szakértőjének tartanak) még George W. Bush kinevezése alapján töltötte ki. Éppen egy éve történt egyébként, hogy a Fed a nulla közelébe vitte az alapkamatot, és elemzők – Bernanke nyilatkozatai alapján is – arra számítanak, 2010 utolsó negyedévéig ebben nem is lesz változás.
Ben Bernanke olyan finalistákat előzött meg a Time rangsorolásában, mint Stanley McChrystal tábornok, az afganisztáni amerikai parancsnok, az „egyre befolyásosabbnak” nevezett kínai dolgozó (általában), Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök, valamint Usain Bolt jamaicai atléta. Versenyben volt Steve Jobs, az Apple alapító-vezérigazgatója és Barack Obama is, aki 2008-ban már az év személyisége volt a hírmagazin szerint, idén pedig a londoni The Times választotta az évtized emberének. De Stengel szerint az amerikai elnöknek a Time-nál nem volt rá valódi esélye az idén, hogy újra befusson.