Stabil a magyar pénzügyi rendszer
– A magyar pénzügyi közvetítőrendszer megőrizte stabilitását, a szektor tőkehelyzete szilárd, sőt az idei első fél évben még erősödött is – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke. A pénzügyi szolgáltatók üzleti teljesítménye azonban jelentősen gyengült 2009-ben, és erre lehet számítani jövőre is: az állomány növekedése mind a bankok, mind a biztosítók ese té ben lelassult vagy megszűnt, csökkent a jövedelmezőség, és egyre több a veszteséges piaci szereplő. A hitelintézetek ese té ben elsősorban a problémás kölcsönök arányának emelkedése, illetve az ezekre képzett céltartalékok megugrása jelent gondot, a felügyelet várakozásai szerint pedig ezen a téren 2010-ben további romlásra lehet számítani – tette hozzá.
A bankrendszer átlagos jövedelmezősége csökkent, de továbbra is számottevő. – Szeptem ber végén minden nagybank nyereséges volt, a kisebbek közül azonban kilenc veszteségesen működött – mondta Rácz István, a pénzügyi felügyelet vezető közgazdásza. Folyamatosan romlik a banki hitelállomány minősége: szep tem ber végén a 90 napon túli fizetési késedelemben lévő kölcsönök aránya 5,4 százalék volt, amely több mint a duplája a tavaly év végi szintnek, miközben az átütemezett hitelek aránya is megközelítette már a másfél százalékot.
Kritikus a helyzet több pénzügyi vállalkozásnál. Az első fél évben a piaci szereplők 45 százaléka veszteséges volt, s az év egészére is mérsékelten veszteséges működésre számít a felügyelet. Jelentős a visszaesés a gépjármű- és ingatlanhitelezés esetében, kevés a finanszírozási forrás, számottevően romlik az eszközminőség. Mindez alapjaiban veszélyezteti a független szolgáltatók stabilitását, a pénzügyi csoporttag vállalkozásoknál jelentősen rontja a csoport üzleti teljesítményét.
Az első fél évben a piaci szereplők 45 százaléka veszteséges volt.
Rácz István elmondása szerint a jövő év végéig a pénzügyi szektor esetében a legnagyobb kockázatot továbbra is a hitelminőség markáns romlása jelenti. Ezzel párhuzamosan a hitelkockázati költségek markáns emelkedése miatt a szektor jövedelmezősége 2010 végéig várhatóan tovább csökken, a folyamatot tovább erősíti a szolgáltatók közötti verseny erősödése is.