Államosítják az MKB testvérbankját
A régi tulajdonosok összesen 1,05 milliárd euróval járulnak hozzá a bank tőkéjéhez, az osztrák szövetségi állam további 450 millióval. A távozó befektetők emellett 3,4 milliárd eurót tesznek hozzá a HGAA likviditásának helyreállításához, míg a csoport megmentésébe bevont osztrák nagybankok további 500 millió eurót biztosítanak fizetőképességi vagy kockázatcsökkentési intézkedésekhez.
A HGAA érdekeltsége, a Hypo Alpe–Adria Leasing 2005-ben jött létre, a jelenleg mintegy 350 ügyfelet kiszolgáló, 250 millió eurós mérlegfőösszegű társaság az ingatlanberuházások finanszírozásában az egyik legnagyobb magyarországi szereplőnek számít. Csáki Béla vezérigazgatóhelyettes lapunknak elmondta: az anyabank nehéz helyzete eddig semmilyen módon nem érintette a magyar leány tevékenységét, s nem tud arról, hogy a HGAA államosítása bármilyen hatással lenne az itteni érdekeltségre. Úgy látja, márciusig eldőlhet, hogy az osztrák állam milyen stratégia mentén képzeli el a csoport jövőjét.
Hétfő reggel megkönnyebbültek a nemzetközi pénzpiacok befektetői. Az elmúlt hetekben fizetésképtelenségével kisebb pánikot keltő Dubai World (DW) állami befektetési holdig ugyanis pénzügyi mentőövet kapott, méghozzá nem is kicsit. A hercegségnek 10 milliárd dollár támogatást nyújt az egyesült arab emírségekbeli társállama, Abu-Dzabi. A beavatkozás nem titkolt célja a Dubai World adósságtörlesztéseinek megkönnyítése.
A tízből 4,1 milliárd dollárt a holdinghoz tartozó Nakheel ingatlanfejlesztési társaság hétfőn esedékes tartozásának kiegyenlítésére fordítottak. A fennmaradó 5,9 milliárd dollárt pedig a DW kamatfizetési kötelezettségeinek teljesítésére és az üzletmenet fenntartására szánják - közölte hétfőn a dubai pénzügyi kormányzat.
Abu-Dzabi azonnali segítségén túl az Egyesült Arab Emírségek központi bankja is közleményt adott ki, amelyben jelezte, hogy kész támogatni a helyi bankokat. Ez tovább javította a miniállam befektetési cége miatt kialakult helyzetet – amely persze az elmúlt időszakban azért már korántsem volt annyira drámai, mint a DW fizetési kötelezettségeinek átütemezéséről szóló hírek utáni napokban. (A cég adósságállományát különböző becslések 30 és 60 milliárd dollár közé teszik.) Az elmúlt héten például a görög szuverén adósságbesorolás visszaminősítése homályosította el a dubai krízis hatását. A hétfői adósságtörlesztési határidő közeledtével ugyanakkor a világ tőzsdéin nagy figyelemmel követték a Perzsaöböl partján kibontakozó fejleményeket. Az esedékessé váló részlet teljesítését a dubai hitelképesség próbájaként értelmezték a piacok, és megnyugvással vették tudomásul, hogy az arab állam kiállta a próbát: hétfőn a bejelentésre emelkedésnek indultak az ázsiai tőzsdék, és zárásra sokat ledolgoztak napon belüli veszteségükből.
Elemzők szerint a BUX-ra és a forint árfolyamára is hatással volt és lesz a dubai bejelentés. Ennek jeleként a forint a bejelentést követő pillanatokban – még a budapesti bankközi devizapiac nyitása előtt – azonnal erősödött az euróval szemben. Született jegyzés 271,69 forintos szinten is, miközben a hét végén jellemzően 273 forint közelében mozgott az árfolyam. A pénzügyi guruk úgy vélik, hogy a következő napok kereskedését a Dubairól szóló beszámolók határozhatják meg, s biztosra veszik, hogy javítja a feltörekvő piacok iránti bizalmat a miniállamnak nyújtott mentőöv. A kelet-közép-európai régió tőzsdéi közül a nap végén a budapesti és a varsói tőzsde is emelkedéssel zárt, előbbi 0,55, míg utóbbi 0,77 százalékkal. A prágai tőzsde mutatója viszont csökkent. A tízmilliárd dolláros közel-keleti hírre reagálva emelkedéssel nyitott a New York-i részvénytőzsde is hétfőn. Piaci szereplők szerint a következő napokban a dollárban parkoltatott források ismét a kockázatosabb termékek felé fordulhatnak.