RÖVIDEN
Több építési ellenőr lesz, és rövidül az engedélyezés
Megduplázódik, 48-ról 95-re emelkedik januárban az építésügyi ellenőrök száma, és egyszerűsödik az építési engedélyeztetés. Kerti tárolóra és kerítésre például nem is kell engedélyt kérni, elég a bejelentés, illetve a szabályok betartása –hangzott el a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. A kormány lerövidítette az építési engedélyezés idejét: egy családi házhoz a korábbi 45 helyett 22 nap alatt lehet engedélyt szerezni. (MTI)
Ötmilliárdos profittal zárhat a Szerencsejáték Zrt.
Minden korábbi rekordot felülír a Szerencsejáték Zrt. idei eredménye. A cég 150 milliárd forint árbevétel környékén zárja a 2009-es üzleti évét, nyeresége ötmilliárd forint körül lesz. A társaság által különféle jogcímeken az állami költségvetésbe befizetett összeg eléri az 52 milliárd forintot. (K. B.)
A régi típusú sárga csekk bármeddig felhasználható
A Magyar Posta megerősítette, hogy korlátlan ideig elfogadják a régi típusú készpénz-átutalási megbízásokat. A hivatal ezzel az APEH sajtóban megjelent közleményét cáfolta, amely szerint a posta 2009. december 31-i határidőhöz kötné a régi sárga csekkek átvételét. A posta közleménye hangsúlyozza: azok felhasználhatók, amíg el nem fogynak. A posta 2008-ban vezette be az új típusú csekkeket, amelyeken jól látható FM és M jelzés szerepel, ezek használata azonban nem kötelező. (MTI)
Gigászi nászra lépett a Sanyóval a Panasonic
Ahogy sejteni lehetett, a jelentős anyagi gondokkal küszködő japán Sanyo megadta magát, és a szintén szigetországbeli Panasonic karjaiba menekült. Sajtóhírek szerint a Panasonic többségi, 50,2 százalékos részvénycsomaghoz jutott, amelyért átszámítva 4,6 milliárd dollárt fizetett. A két versenytárs tehát egyesíti erejét: Japán legnagyobb elektronikai csoportja a Sonyt és a Hitachit egyaránt maga mögé utasítja, és évi forgalma meghaladja a 95,8 milliárd dollárt. (MTI)
Ismét az alapok felé fordultak a kisbefektetők
Augusztus után november volt a befektetési alapok piacának második legerősebb hónapja: több mint 71 milliárd forint friss pénzt fektettek be ilyen termékekbe, főként a lakossági megtakarítók, akik hoszszú hónapok óta szavaztak újra ilyen mértékű bizalmat az alapoknak. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) tagjai által kezelt befektetési alapok novemberben 71,1 milliárd forintot vonzottak, amellett vagyonukat a piaci teljesítmények is 13,3 milliárddal növelték. Öszszességében a novemberi háromszázalékos bővülést követően a hónap végén a BAMOSZ-tagok 416 hazai befektetési alapban 2910 milliárdot kezeltek. (MTI)