Egérutat adott a Providentnek a parlament

Alig egy héttel a törvénymódosítás végszavazása előtt, a célegyenesben bukott el a kamatplafon bevezetésének ötlete. Az új elképzelés szerint a hiteldíjmutató helyett azt korlátoznák, hogy egy ügyfél milyen gyakran vehet fel drága kölcsönt.

Úgy tűnik, nem lesz semmi a kamatplafonból. A kormány elképzelésével szemben a szocialista frakció hétfőn egy olyan javaslatot támogatott, amely nem a thm-et (teljes hiteldíjmutató) maximalizálná, hanem azt korlátozná, milyen gyakran vehetnek fel az ügyfelek drága hitelt. Az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítvány szerint egy pénzügyi intézmény egy naptári évben ugyanannak az ügyfélnek csak egyszer nyújthatna olyan kölcsönt, amelynek thm-je meghaladja a 65 százalékot. Az ilyen hitel összege nem lehetne több 250 ezer forintnál, a kölcsön lejáratát pedig egy alkalommal, s akkor is csak legfeljebb hat hónappal lehetne meghosszabbítani. (A kormány eredeti javaslata szerint a thm nem haladhatta volna meg a mindenkori jegybanki alapkamat tízszeresét - ez most 65 százalékos plafont jelentene.)

Karsai a Provident ellen tiltakozik. Most ő is megszavazta, hogy ne legyen kamatplafon

A hétfői szavazás érdekessége, hogy alig két perccel korábban a képviselők elfogadtak egy másik módosító javaslatot is, amely lényegében a kormány eredeti javaslatát támogatja. (Ebben az esetben csupán egy technikai változásról van szó: a thm-plafonról szóló rész egy külön paragrafusban kapna helyet.) Az így előállt koherenciazavart - azaz azt a helyzetet, hogy a képviselők két, egymással ellentétes tartalmú módosítást szavaztak meg - a törvényt benyújtó Pénzügyminisztériumnak kell feloldania. Kérdésünkre a tárcánál elmondták, hogy a módosítókat figyelembe vevő egységes javaslatba valószínűleg a szocialista frakció által támogatott változatot veszik majd bele, vagyis azt, amely nem állapít meg thm-plafont. A törvény végszavazása egyébként a tervek szerint jövő hétfőn, december 14-én lesz, a módosítás június elsejével léphet hatályba.

A kamatplafon bevezetése jelenleg egyedül a gyorskölcsönöket nyújtó cégeket érintette volna - ezeknél a vállalkozásoknál nem ritkák a több száz százalékos hiteldíjmutatók sem. A szocialista frakció által támogatott és most elfogadott módosításnak azonban vélhetően nem lesz különösebb hatása az üzletmenetre: a legnagyobb piaci szereplőnél, a Providentnél például most sem lehet 200 ezer forintnál nagyobb összegű hitelt felvenni, az pedig most sem számít ritkaságnak, hogy egy háztartásból többen is ügyfelei valamely gyorshiteles cégnek. Az ügyfelek ráadásul ezután is fel tudnak majd venni egynél több hitelt is évente, csak nem egy, hanem több társaságtól kell igényelniük a kölcsönöket. A Providentnél egyelőre nem kívánták kommentálni a módosító javaslatot. Mikola Gergely szóvivő azután ígért tájékoztatást, hogy a parlament elfogadta a törvényt.

A most megfúrt thm-plafon bevezetése egyáltalán nem új ötlet: előállt már ezzel az elképzeléssel szinte valamennyi parlamenti párt, de tavaly az Országgyűlés figyelmébe ajánlotta a kérdést Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is. A parlament tavaszszal el is fogadta az országgyűlési határozatot, amely a thm szabályozásának felülvizsgálatára, szigorítására kérte fel a kormányt. A határozatot négy szocialista képviselő nyújtotta be: Juhászné Lévai Katalin, Tóbiás József, Halmai Gáborné és Török Zsolt - hétfőn azonban ők is a kamatplafon bevezetése ellen szavaztak. Így tett Karsai József is, aki korábban többször támadta a gyorskölcsönös cégeket az általuk alkalmazott magas thm-ek miatt, de támogatta a szocialisták javaslatát két fideszes képviselő, Demeter Ervin és Koszorús László is. Utóbbi korábban többször is kiállt amellett az elképzelés mellett, hogy a thm-et a mindenkori jegybanki alapkamat háromszorosában kellene maximalizálni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.