Amerikai hátszelet kaphat a Mol iraki gázüzlete
- Az afganisztáni miszszióban való szerepvállalásunk a NATO-tagságunkból fakad. Mint szövetséges ország, indokolt, hogy részt vegyünk a szervezet kiemelt hadműveleteiben - reagált a hírre lapunk kérdésére Szollár Domokos. A kormányszóvivő szerint más témák mellett a közép-európai térség energiafüggőségének csökkentésében is támogatásáról biztosították a miniszterelnököt amerikai tárgyalópartnerei, de az afganisztáni magyar csapaerősítés és e között nincs szoros összefüggés.
Lapunk diplomáciai forrásból úgy értesült: Bajnai arra kérte amerikai partnereit, hogy segítsék elő a leendő Nabucco vezeték gázzal való ellátását. Ennek egyik lehetséges módja az, ha az iraki központi kormány nem gördít akadályt a Mol-érdekeltségű észak-iraki gázkitermelés elé.
A Mol májusban jelentette be, hogy az OMV-vel együtt 10-10 százaléknyi részesedést vásárolt az észak-iraki Khor Mor, illetve Chemchemal gázmezőket kitermelő Pearl Ltd.-ben. Az egyesült arab emírségekbeli tulajdonosoknak ezért a Mol saját részvénnyel, az OMV pedig mintegy 350 millió dollár készpénzt fizetett. Már akkor felmerült, hogy a nyolcmilliárd dolláros mezőfejlesztési elképzelések révén akár a Nabucco európai gázvezetékterv is lendületet kaphat. (Szintén nem elhanyagolható, hogy a Mol korábban egy másik észak-iraki területen lévő olajmezőbe is betársult.) A központi iraki kormány azonban rögtön tiltakozását fejezte ki, és semmisnek nevezett minden olyan ügyletet, amely nem az ő, hanem az észak-iraki - kurdisztáni - területek kormányának jóváhagyásával köttetett. A Molt láthatólag nem rázta meg a nyilatkozat: bízik abban, hogy a belpolitikai helyzet "tisztázódik". A magyar katonai jelenlét és a gázügyben remélt esetleges iraki engedékenység kapcsolatát az olajtársaságnál lapunknak nem kívánták kommentálni.
A Mol a legutóbbi horvátországi tranzakciója során nem vásárolt egyetlen darab INA-részvényt sem a horvát kormánytól, és visszautasít minden olyan utalást, amely kedvezőtlen színben igyekszik feltüntetni a cégett - áll a Mol közleményében. A Mol Stjepan Mesic horvát államfő hétfői nyilatkozatára reagált, amelyben azt mondta: jó lenne, ha a korrupcióellenes hivatal kikérdezné a volt kormányfőt és a volt miniszterelnök-helyettest arról, milyen feltételek mellett adták el az INA részvényeinek egy részét a Molnak. Mesic azt hangoztatta: a szerződés a Molra ruházta át a vállalatirányítási jogokat, s ezzel Horvátország elvesztette befolyását a cég döntései felett. A horvát főügyészség november 20-án betekintést kért a Mol INA-felvásárlással kapcsolatos szerződéseibe. (MTI)