A Mol is része az EMFESZ-sztorinak?
Az EU hivatalos lapjában közzétett adatok szerint az offshore-helyszínen bejegyzett Normeston Trading Ltd. meg szeretné venni a Mol Energiakereskedő Zrt. 50 százalékát. Erre eddig Magyarországon nem irányult különösebb figyelem, a szándékot a Mol nem is jelentette be a tőzsdén. A magyar olajcégnél érdeklődésünkre az ügylet várható december közepi elbírálásáig azt nem is kívánták kommentálni.
A Belize-ben bejegyzett Normeston mögött piaci szereplők oroszokat sejtenek. Ugyanakkor egy névtelen offshore cég mögött bárki állhat: a titkosság fala mögé húzódó haszonhúzó háttérember is gyorsan változhat. Noha sokak szerint offshore cégek közbeiktatása "oroszokra jellemző", ez a módszer magyar befektetőktől sem áll távol.
Miután a Mol öt éve eladta az egész országot ellátó gázkereskedelmi üzletágát az E.ON-nak, a maga részéről eme üzletágról lemondani látszott. De később, 2007-ben megalapította a Mol Energiakereskedő Kft.-t. Akkor a kisebb piaci ijedelmet azok az érvek hűtötték, miszerint a cég elsősorban Molon belüli kereskedelmet kíván végezni. A 2008-as mérleghez benyújtott szöveges beszámolójuk szerint a kft. értékesíti a hazai gázkitermelést - ez a Mol kezében maradt -, illetve végzi a Mol-cégek gázbeszerzését. Másrészről azonban - teszik hozzá - a szabad gázpiacon kívánnak tevékenykedni.
A cég ennek megfelelően az elmúlt években folyamatosan "építette fel magát". Így olyan, a Molon kívüli cégek is vevőlistájukon szerepelnek, mint például a Coca-Cola vagy a Bonbonetti. A társaság 80 milliárdos tavalyi forgalmával igen komoly szereplőnek számít, igaz, ennek nagy része bizonyára még mindig csoporton belülről származik. Az anyavállalat a tavalyi több mint 3 milliárdos eredményt is felvette osztalékként.
Habár az EU számára a felek a Normestont olajkereskedőnek mutatták be, ennek a piacon mi nem leltük nyomát. Megfigyelők szerint, ha a Normeston valóban ezzel kíván foglalkozni, akkor abba most vághat bele. Feltehetőleg az is az előkészített ügylettel áll kapcsolatban, hogy a Mol-cég nemrég zártkörű részvénytársasággá alakult.
A "partnerbevonásra" egyelőre nincs hivatalos indoklás, de az ügyletet többen kapcsolatba hozzák a rendkívül zavaros EMFESZ-történettel. Az EMFESZ Kft. - melynek a Mol Energiakereskedő lényegében versenytársa - az elmúlt öt évben a piac mintegy negyedrésznyi szeletét hódította el. Ám áprilisban az addigi tulajdonos - ciprusi és Brit Virgin- szigeteki áttétellel az ukrán Dmitrij Firtas - tudta nélkül az EMFESZ ügyvezetője, Góczi István egy korábbi papír révén eladta azt egy dollárért az ismeretlen RosGas nevű svájci cégnek. Ez utóbbit az EMFESZ ügyvezető-helyettese, Gazda Tamás képviselte, de tényleges háttérirányítói máig ismeretlenek.
A tulajdonosi ellentétek kapcsán az EMFESZ-nél az is kérdés, honnan vegye a gázt, amikor az orosz Gazprom - a vitákra visszavezethetően - nem ad neki. Eddig főleg a hazai központi gázkereskedelmet végző versenytársa, az E.ON értékesített a számára. Most azonban piaci szereplők nem tartják kizártnak, hogy a belize-i tulajdonossal kiegészült Mol Energiakereskedő Zrt. is bekerülhet a beszállítók közé. Ez a - vélhetőleg a politika berkeit is megjárt - felállás pedig azt lenne hivatott biztosítani, hogy az EMFESZ valamilyen módon továbbra is olcsóbban juthasson gázhoz például az E.ON-hoz képest. Igaz, akkor ennek hasznából már a Mol, illetve az állítólagos orosz befektetőtárs is részesülne.
Firtas-Góczi adok-kapok
A Dmitrij Firtashoz köthető Mabofi több tízmilliárd forint tisztázatlan átutalássorozatra bukkant az EMFESZ tavalyi könyveiben - közölte tegnap Firtas központi cége, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Group DF képviselője, Knopp András. Emiatt feljelentéskiegészítést is tettek. A Vedomosztyi című orosz lapban megjelent, Knoppék által megerősített átutalási láncolat szerint a pénzt az EMFESZ a Cipruson bejegyzett, Gazda Tamás által képviselt Darisima Investmentnek utalta át, amely annak jelentős részét a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Integrity Investmentsnek folyósította.
Ez utóbbi cég tulajdonosának mondta magát korábban a KGB-s múltú Szergej Prokopjev, aki állítása szerint a RosGas mögött is áll. Mint korábban kiderült, Gazda Tamás ama Gazda László MSZP-politikus fia, aki közös választási listán szerepel Veres János orosz kapcsolatokért felelős, az EMFESZ-ügyben is egyeztetéseket folytató kormánybiztossal, expénzügyminiszterrel.
Az EMFESZ-nél megkeresésünkre kifejtették: az előző tulajdonos a részvényügyletet megelőzően minden gazdálkodási adatot megkapott. Hozzátették: inkább közvetlen tulajdonosuk, a Mabofi tartozik nekik mintegy 50 milliárd forinttal. Azért nem kezdeményeznek erre hivatkozva felszámolási eljárást a Mabofi ellen, mert a ciprusi cég azt "minden eszközzel akadályozza".
Az EMFESZ helyzetének rendezése a cég szerint "államilag elismert fontosságú". Ez alatt azt értik - közölték lapunkkal -, hogy erről kormányközi tárgyalások is folytak, amit kormánytagok számukra visszaigazoltak, illetve Hónig Péter energiaügyi miniszter is nyilatkozott az állami Magyar Villamos Művek esetleges szerepvállalásával kapcsolatban.