Összemérhetők lesznek a unit-linked biztosítások

A kölcsönök révén ismert teljes hiteldíjmutatóhoz (thm) hasonló indexet vezetnek be januártól a befektetéshez kötött életbiztosításokkal (unit-linked) foglalkozó társaságok. A teljes költségmutató (tkm) az adott biztosítás költségeit jeleníti meg, vagyis, hogy mekkora hozamveszteség éri az ügyfelet egy elméleti, költségmentes nyereséghez képest amiatt, hogy azt az adott unit-linked terméken érte el. Például ha 45 éves férfi köt húszéves életbiztosítást, úgy hogy évi 120 ezer forintot fizet, és a biztosítás magában foglal egy haláleseti kockázati biztosítást is, akkor a tkm három százalék. Ha húsz év alatt az elért hozam 15 százalék, akkor az ügyfél ebből 12 százalékot kap meg.

A tkm-et a biztosítók maguk hozták létre, a kezdeményezéshez mind a 16, unit-linked termékekkel foglalkozó cég csatlakozott. A biztosítók januártól kezdik el feltüntetni honlapjaikon és információs anyagaikban a mutatót, de a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) weboldalán és valószínűleg a pénzügyi felügyelet portálján is fent lesznek a termékek. A biztosítók azt várják a tkm-től, hogy így az ügyfelek könnyebben tudják összehasonlítani az egyes unit-linked életbiztosításainak költségszintjeit.

Bár a csatlakozó biztosítók önként vezetik be a tkm-et, a Mabisz mellett a PSZÁF is ellenőrzi, hogy rendben használják-e a számokat. A felügyelet a fogyasztóvédelmi törvény alapján vizsgálhatja a mutató alkalmazását, s az a cég, amely manipulálja az indexet, komoly bírságra számíthat. A mutató egyébként az előzetes számítások szerint kettő és hat százalék között mozog majd, a rövidebb futamidejű termékeknél jellemzően a skála felső végéhez közelít majd. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.