Három új város is az állam támogatására szorul

Az idén városi rangot kapott 22 település közül három volt kénytelen támogatást kérni a kormánytól, hogy finanszírozni tudja intézményeit. Ebből az is kiderül, hogy míg a várossá válás előtt vizsgálják, hogy megvannak-e a státuszhoz szükséges intézmények, és a település valóban vonzáskörzetnek számít-e, az már nem szempont, hogy az önkormányzat képes-e saját erőből, illetve a normatívákból fenntartani az iskolákat, rendelőket.

- A városi rang ma nem jelenti azt Magyarországon, hogy az önkormányzat pusztán saját erőforrásait felhasználva, központi segítség nélkül működtetni tudná intézményeit - erősíti meg lapunknak Kovács Sándor, Csanádpalota polgármestere. A városvezető szerint azért szorulnak a központi támogatásra, mert bevételeiket már nem tudják tovább növelni.

A tavaly 756 millió forintból gazdálkodó Csongrád megyei település 24 millió forintot szed be iparűzési adóból, ehhez jönnek még a gépjárműadóból származó forintok, illetve az átengedett személyi jövedelemadó, ami közel 100 milliós tétel.

A július óta városi címmel büszkélkedő település vezetője arra panaszkodik, hogy míg egy éve több mint 30 millió forintot kaptak az önhibáján kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatoknak elkülönített keretből (ÖNHIKI), az idén csak 12 millió forinthoz jutottak. Abban bízik, jövőre több átengedett szja-hoz jutnak (az adózók által két évvel korábban befizetett jövedelemadó 40 százalékát kapják vissza a központi büdzséből a helyhatóságok), mert az idén, még nagyközségként vették figyelembe a települést, a következő évben viszont a városoknak járó szja-ra számítanak.

Ezzel együtt a polgármester biztosra veszi, hogy - megismerve a teljes önkormányzati szektort érintő megszorításokat - 2010-ben húzniuk kell a nadrágszíjon. Úgy gondolja, az önként vállalt feladatok közül lesznek kénytelenek felhagyni párral. Megvizsgálják például, hogyan érdemes tovább üzemeltetni az átmeneti szállást, de az önkormányzat dolgozóinak nyújtott iskolakezdési támogatás is a takarékosság áldozata lehet. Spórolni akarnak a városi rendezvényeken is.

ÖNHIKI-re az idén összesen 9,8 milliárd forintot fizettek ki, több mint 870 önkormányzatnak. Az első ütemben, az új városok közül nyáron Rákóczifalva jutott pénzhez, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei település 15,5 millió forintot kapott. A Somogy megyei Igal 5,2 millióval szerepel a listán, míg Csanádpalotát 9,98 millió forinttal segítették ki. Utóbbi település a tegnap kihirdetett második ütem listáján is szerepel, 2,18 millióval.

Rákóczifalva sem úszta meg a várossá válással a gondokat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.