Az MVM beszáll az EMFESZ-be?
Forrásaink szerint már a nyáron, konkrétabban pedig néhány hete merült fel, hogy az állami Magyar Villamos Művek (MVM) részesedést szerezzen a gázkereskedelemmel foglalkozó EMFESZ Kft.-ben. Az elképzelést Fónagy János Fidesz-képviselő hétfőn a parlamentben azonnali kérdésként hozta nyilvánosságra, amely kapcsán a szocialistákat tegnap az MVM-en keresztüli pénzmosási szándékkal vádolta meg. Hónig Péter parlamenti válaszában az MVM-tulajdonszerzés lehetőségét nem zárta ki.
Az állami áram-nagykereskedő rövid közleményében azt hangsúlyozza, hogy ebben az ügyben nem folytattak hivatalos tárgyalásokat. A jelek szerint önmagában nem zárkóznak el a tulajdonszerzési felvetésektől, mint ahogy nyilván nem most értesültek róla először. Ugyanakkor hozzáteszik: csakis "nyereséges, stabil hátterű tranzakciókban" kívánnak részt venni. Elemzők szerint ez utóbbi nem igazán húzható rá a vitatott tulajdoni hátterű EMFESZ-re, vagyis talán nem ez a befektetés az MVM vágyainak netovábbja.
A kormányban értesülésünk szerint azt latolgatják, hogy az ellátás biztonsága szempontjából nem jobb-e egy állami energiacég tulajdonosi szerepvállalása az EMFESZ-ben. Könnyebben kap-e például gázt akár a Gazpromtól, akár az E.ON-tól, akár mástól, ha mögötte áll egy állami társaság. Ugyanakkor az erre adandó válasz még formálódik. Annál is inkább, mert állítólag a kérdésben még nem folytattak tárgyalásokat sem a tényleges döntések mögött álló orosz felekkel, sem hivatalosan az EMFESZ-szel, sem svájci tulajdonosával, a RosGas-zal.
Az ugyanakkor eldöntött ténynek látszik, hogy a magyar kormány nem ragaszkodik sem többséghez, sem 50 százalékhoz. Minden általunk megkérdezett fél az orosz Gazpromot tartja a többség várományosának. Az orosz cég mind ez idáig nem tett ilyen jellegű nyilatkozatot. Magyar illetékesek 25 százalékos vagy "jelképes" állami részvételről beszélnek, ennek megfelelően rendkívül visszafogott - avagy semekkora - árról.
Az EMFESZ (vagy jogutódja, piaca, szerződései) valamilyen formában történő fenntartása ugyanakkor egyre inkább kitapintható kormányzati szándék. Ezt többen azzal indokolják: a gázpiacon az Emfesz által megteremtett verseny jó a fogyasztóknak, hiszen az árkedvezmény formájában jelentkezik. Mindezen szándékok ugyanakkor az épp az MVM által uralt áram-nagykereskedelem kapcsán nem merülnek fel.