Nem hordták szét a sztrádapénzt

A tonnaszámra beadott módosítók csak a nem gomb koptatását szolgálták a jövő évi költségvetés tegnapi szavazásán: alig néhány indítvány kapott támogatást a parlamenttől.

Ahogy arra számítani lehetett, mindkét parlamenti oldal betartotta a frakciófegyelmet: a szocialisták nem szavazták meg a Fidesz által a 2010-es költségvetéshez benyújtott módosítókat, és viszont.

Az estébe nyúló tegnapi szavazáson arról döntöttek a képviselők, hogy a már elfogadott intézményi keretszámokon belül mely területre meny-nyi pénz vándoroljon át. A voksoláson végül támogatást kapott kevés előterjesztés közül az egyik arról rendelkezik, hogy a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésére szánt 11,8 milliárdos keretből egymilliárdot inkább az M60-as autópálya Pécs-Szentdénes közötti szakaszának előkészítési munkáira fordítsanak. A gazdasági bizottság előterjesztését az ellenzéki pártok támogatták, de ahhoz, hogy meglegyen a többség, 21 szocialista képviselő (például a térségből származó Szili Katalin volt házelnök, vagy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök) támogatására is szükség volt.

A gyorsforgalmi pénzeket egyébként előszeretettel jelölték meg átcsoportosításuk forrásaként a képviselők, főként a fideszesek. Az általuk benyújtott, de elvérzett javaslatok között szerepelt olyan, amelyik Mezőtúr intézményeinek fűtésrendszerét korszerűsítette volna, és ehhez igényeltek pénzt, míg egy másikban a tanyavilágban élők közbiztonságának javítására igényeltek volna 100 millió forintot.

Az, hogy ellenzéki indítvány elbukik, nem meglepetés, ez a korábbi ciklusokban is így volt (persze néhány javaslat olykor át tudott csúszni), ám most egy gazdasági bizottság által beadott módosítás is fennakadt a szavazáson: ebben a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. egyéb garanciavállalási jellegű tevékenységét tették volna lehetővé, hogy a kisebb vállalkozások is könnyebben tudjanak forráshoz jutni. Ezt az indítványt a szocialista frakció leszavazta.

Azt viszont támogatta, amelyben saját frakciójának képviselői javaslatára bővítik a fogyatékos személyek országos szervezeteinek költségvetését, mint arról a büdzsé tárgyalása során megállapodtak. A többség szintúgy igent mondott Jánosi György javaslatára, hogy a Magyar Televízió helyett a Duna tévét, pontosabban a Hungária Televízió Közalapítványt támogassák. Ez a döntés 2,34 milliárd forintot vesz ki a köztévé kasszájából. Ezt a szocialisták és a több független mellett Mádi László fideszes képviselő szavazta még meg - vélhetően véletlenül. Az MSZP-ből Juhász Ferenc és Tóth József nyomott nemet. Összességében a frakció mintegy tízmilliárd forintot mozgatott meg tegnap, ennek részeként a Szegények Bankja 135 millió forinttal nagyobb kerethez jut.

A következő alkalommal jövő hétfőn kerül ismét a parlament elé a törvényjavaslat, akkor a zárószavazást ejtik meg a képviselők. Ez szinte már formaság, a tegnap történtek után nem maradt nyitott kérdés a büdzsében.

Az már korábban eldőlt, hogy az államháztartás - a központi költségvetés, a tb-alapok, az elkülönített pénzalapok és az önkormányzatok együttes - hiánya 1060 milliárd forint lesz, ami a kormány számításai szerint a bruttó hazai termék (GDP) 3,8 százalékának felel meg az uniós módszertan alapján. Persze van még egy jogtechnikai lehetőség a számok megváltoztatására, koherenciazavar címén november 30-án is hozzá lehet nyúlni a költségvetéshez. Erre alapesetben akkor lenne mód, ha egymásnak ellentmondó rendelkezések szerepelnének az elfogadásra váró javaslatban, vagy valamelyik pontja hatályos jogszabályba ütközne. Tartalmi kérdésben azonban már nem lehet változtatni: nem hogy a hiányt nem lehet növelni, de az sem működik, hogy a kormány, az utolsó pillanatban ocsúdva, mégis több pénzt akarna elkülöníteni valamelyik beruházásra.

Ez persze csak elv, korábban megtörtént, hogy koherenciazavarra hivatkozva lényegi ügyekben is változtak a számok - igaz, az elmúlt időszakban erre már nem volt példa.

A fogyatékosok szervezetei több pénzt kaptak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.