Megfiatalodtak az életjáradékosok

Éppen egy éve, hogy befagyott az életjáradék-piac, noha a válság miatt nehéz helyzetbe került nyugdíjasok és családjuk részéről minden korábbinál nagyobb érdeklődés mutatkozik a havi fix bevételt jelentő szerződések megkötésére. Pillanatnyilag csak egy cég kész szerződést kötni az ügyfelekkel.

Már egy éve nem köt életjáradékos szerződést a két piacvezető szolgáltató, a Hild és az OTP cége, miközben a piac legfiatalabb, és legkisebb szereplője az FHB Életjáradék Zrt. lassan beéri a csendes üzemmódra kapcsolt nagyokat. Az egyedüli aktív szolgáltató az FHB-csoport tagja, amely a válság kitörése ellenére sem szüneteltette az üzletet, ennek következtében egy év alatt 11,5 milliárd forintról 16 milliárd forintra növelte szerződéses ingatlanállományát.

FHB-közgyűlésen - Tollak készenlétben

Hodorics András vezérigazgató szerint beigazolódott, hogy az ingatlanpiaci árcsökkenéssel járó gazdasági krízis idején a konkurensek érvelésével ellentétben nem az szolgálja az ügyfelek érdekét, ha leállnak, hanem az, ha továbbra is szerződnek. Az életjáradék és a jelzálogjáradék iránt érdeklődők egy részének mostanra létkérdéssé vált a havi biztos bevételt jelentő szerződés megkötése. Az új ügyfelek között nagyon sok a friss nyugdíjas, főként azok, akik vagy nem tudják fizetni saját korábbi hiteleiket, vagy a gyerekeik lakáskölcsönére vállaltak kezességet.

A Hild örökjáradékos céghez telefonálók körében feltűnően megnőtt a családosok aránya - a korábbi 30 százalékról 50 százalékra -, és egyre több nyugdíjas szeretne munkanélkülivé vált családos gyerekeinek segíteni - tudtuk meg.

A négy éve debütált és tavalyig nagy sikerrel dübörgő magán-életjáradéki piacon korábban egymásra licitáló két nagyobb társaság, a Hild Örökjáradék Zrt. és az OTP Életjáradék Zrt. együttesen ötezer ügyféllel rendelkezik, velük összesen több mint 50 milliárd forintnyi ingatlanra szerződtek holtig tartó életjára-dék fejében. Az egymással versengők a végén már odáig jutottak, hogy a lakás vagy családi ház értékének 45-50 százalékát is kifizették egy összegben a velük szerződőknek.

A 2008-ban aranykorát élő hazai lakáspiacot aztán hideg zuhanyként érte a válság, bár mostanra lecsillapodtak a kedélyek, mert kiderült, elmaradt az összeomlás, az eladási árak átlagosan csupán 5-10 százalékkal csökkentek. Az áresés ráadásul nem volt egyöntetű, bizonyos ingatlanokat egyáltalán nem érintett, az igazán kurrens termék ma is jól eladható. Összességében a helyzet azért alapjaiban megváltozott, az ingatlanforgalmi értékbecslések a korábbiaknál szerényebbek, ami hatással van az életjáradékos szerződések összegére, elsősorban a jellemzően 20 százalékra apadt egyösszegű kifizetésekre.

Az FHB Életjáradék Zrt. aktív versenytársak híján jobban válogathat, és válogat is. A komoly árcsökkenést szenvedett és egyre piacképtelenebb, korszerűtlen fűtésű panelek például nem keltik fel az érdeklődésüket. Nem véletlenül, hiszen az életjáradékos piac hosszú távú, átlagosan 13 éves szerződési időtartamra épül, ami alatt bármi megtörténhet, akár az is, hogy a piaci értéknél többet kell az ügyfél lakásáért kifizetni.

Az ilyen, esetleges veszteségeket persze kompenzálja a 13 éven belül, akár néhány hónap alatt megüresedő lakások értékesítéséből származó haszon, és egyelőre úgy tűnik, mindhárom életjáradékos cég maradéktalanul el tudja adni a tehermentes ingatlanokat. A rendszeres aukciókat hirdető Hildnél e téren annyi változást érzékelnek, hogy újabban többnyire a készpénzes vevőké a nyertes ajánlat.

A legnagyobbként leálló, mintegy 35 milliárd forintos szerződéses ingatlanállomány fölött rendelkező Hild már több lehetséges határidőt is megjelölt az újraindulásra. Tavasszal az őszi időpont tűnt reálisnak, most viszont már a jövő év első negyedévét emlegetik, amikorra a várakozások szerint rendeződik a lakáspiaci helyzet. Földeák Gábor marketingigazgató szerint ha minden jól alakul, akkor jövőre a tavalyi árakon lehet szerződni, tehát jó esetben 2010-re állnak vissza az ingatlanárak a 2008-as szintre. A Hild mindvégig az ügyfelek érdekére hivatkozva ajánlotta a kivárást, mondván, akik most szerződnek, rosszul járhatnak a nyomott értékbecslések miatt.

Ez azonban nem minden esetre igaz - hangsúlyozta az FHB-től Hodorics András, rámutatva: a járadékszámításnak nem pusztán az aktuális forgalmi érték az alapja, hanem más tényezőkkel, például a lehetséges árnövekedéssel is kalkulálnak, ami egy mélyponton lévő piacon akár felfelé is mozdíthatja a kalkuláció végösszegét.

Persze az óvatosság nemcsak a potenciális ügyfelek, hanem a szolgáltató érdeke is, az év elején még nagyon magasak voltak a finanszírozási költségek és nehéz volt a bankoktól hitelt szerezni. Szerencsére a magyar életjáradékos cégek mindegyike jó pénzügyi háttérrel bír - hangsúlyozta Földeák Gábor, vagyis attól nem kell tartani, hogy megroppannának.

Mégis érdekes, hogy az OTP Életjáradék Zrt. sem szerződik egyelőre. Tavaly némi szünet után 70 évre emelték a szerződésesek alsó korhatárát, majd január elsejével teljesen leálltak, és csak a meglévő ügyfélállomány és ingatlanportfólió kezelését végzik, de már nem önálló székházban, hanem a jelzálogbanki részhez csatlakoztatva.

Sajtóosztályuk tájékoztatása szerint az életjáradék-programra jelentkezőket azért folyamatosan fogadják és nyilvántartásba veszik. A Hildhez fordulóknak ugyancsak a kivárást javasolják az ottaniak, aminek van is alapja, hiszen egy versenytárs nélküli piacon az érdeklődők csak egyetlen ajánlatot kapnak, ami megnehezíti a döntésüket.

Inflációkövető járadékot választ az ügyfelek fele

Jelenleg a 62 év feletti férfiak és a 65 évesnél idősebb nők köthetnek életjáradék-szerződést az FHB-nál, 5 millió forintnál értékesebb ingatlanjukra. A társaság 210 településről fogad jelentkezéseket. Az ügyfelek fele-fele arányban választják az inflációkövető és az annál magasabb összeggel induló, de fix összegű járadékot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.