Kikászálódott a recesszióból az Európai Unió

A német gazdaság fellendülése nyomán kikerült a recesszióból az eurózóna és a huszonhetek uniója: előbbi 0,4, utóbbi 0,2 százalékos gazdasági növekedést produkált a harmadik negyedévben - a megelőző három hónaphoz képest. Az éves ütem azonban továbbra is negatív: 2008 harmadik negyedéhez képest 4,1, illetve 4,3 százalékkal csökkent a nemzeti termék (GDP).

A csütörtökön közzétett ipari termelési adatok megelőlegezték a kedvező pénteki statisztikai jelentést, amely azonban a vártnál szerényebb növekedést mutat. Ráadásul az ütem elmarad az amerikai gazdaságé mögött, hiszen az USA 0,9 százalékkal bővült, s éves szinten csupán 2,3 százalékkal zsugorodott.

Az uniós számok mögött ráadásul nagy eltérések húzódnak meg. A jó hír az, hogy az öt negyedéven át tartó lanyhulásnak vége, ám a fellendülés nagyrészt a gazdaságösztönző intézkedéseknek a következménye, amelyek azonban fokozatosan megszűnnek. A továbbra is lejtős pályán tartózkodó magyar gazdaságnak külön kedvező, hogy a fontos exportpiacnak számító Németország 0,7 százalékos negyedéves adatot tett közzé, jórészt az építőipari tevékenység, illetve a gépberuházások élénkülésének köszönhetően. A fogyasztás viszont nem lódult meg, ahogy a 0,3 százalékkal növekvő Franciaországban sem, ahol a munkanélküliség emelkedése megállni látszik. Az eurózónán belül növekedést mért az Eurostat Ausztriában, Belgiumban, Portugáliában és Szlovákiában, de visszaesést Spanyolországban és Görögországban. Az eurózónán kívül a negyedéves adatok alapján még zuhan Észtország, Magyarország, Románia, Nagy-Britannia, de már bővül Csehország.

Az Európai Bizottság nemrégiben közzétett őszi előrejelzésében 0,5 százalékos érték szerepelt az eurózónára és 0,3 a huszonhetekre vonatkozóan. Az adatok ettől elmaradnak, s elemzők hangoztatták is, hogy a fellendülés igen törékeny, irama lassú, miközben tovább emelkedik a munkanélküliségi ráta. Az euró erősödése is aggodalmakat kelt, mert fékezi a kivitelt, amely amúgy sem kapott erőre a nehezen ébredező világgazdaság és -kereskedelem miatt. Ez egyben arra is figyelmeztet, hogy a kormányoknak csak nagyon megfontoltan szabad visszavonniuk az élénkítő csomagokat. Erre utalt pénteken Párizsban Christine Lagarde gazdasági miniszter is, aki azt mondta, a stabilitási paktum által megkívánt szintre csak 2014-ben lehet levinni a költségvetés hiányát, amely jelenleg meghaladja a GDP nyolc százalékát. Lagarde szerint nem lehetséges egyszerre deficitet is csökkenteni meg ösztönözni is a növekedést. Az Európai Bizottság azonban ezen a héten 2013-ig adott határidőt a túlzott hiány mérséklésére.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.