Húsz százalék fizetésemelésért lelépünk
A munkavállalók 72 százaléka erőteljesen azonosul cégével, elmondásuk szerint büszkélkedni is szoktak ezzel. Tegyük hozzá: a munkanélküliségtől való félelem megszépítheti a körülményeket, elfogadóbbá teheti az embereket vállalatuk iránt. Az aktív dolgozók 34 százaléka szorosan kötődik munkatársaihoz, s további 54 százalékuknak sem közömbös, kikkel tölt együtt napi 8-10 órát. Mindössze a válaszadók 12 százaléka állította azt, hogy kollégáival csak a munka köti össze, azon kívül különösebb érdeklődést nem mutatnak egymás iránt.
Leginkább a diplomások, a szellemi munkát végzők valamint a nyugdíjas éveik előtt állók lojálisak a munkahelyükhöz, és főképp ők érzik közösségnek a kollektívát.
Bármennyire is elkötelezettek az emberek munkahelyük és kollégáik iránt, ha máshol magasabb fizetést ajánlanának, sokan mérlegelnék távozás lehetőségét. A jelenleginél tíz százalékkal nagyobb bér ígérete a többségnek nem elég vonzó, de 32 százaléknyian ennyiért is odébb állnának. A szándék főképpen az életkor függvénye: minél fiatalabb valaki annál valószínűbb, hogy tíz százalékkal több pénzzel elcsábítható munkahelyéről. A húszas éveikben járók négytizedét már ekkora összeg is továbblépésre sarkallja, viszont az 50 év felettieknél jóval kevesebben, 18 százaléknyian hagynák ott mostani állásukat ennyiért.
A lojalitás és a vonzóbb fizetés versengésében a fordulópontot a 20 százalékkal nagyobb bérajánlat jelenti. Az Ipsos adatai szerint az emberek 52 százaléka elhagyná jelenlegi munkahelyét, s átszerződne oda, ahol ennyivel több lenne a fizetése. Még a cégükhöz, kollégáikhoz nagyon erősen kötődő dolgozók közül is minden negyedik meginogna ekkora pénz hallatán. Ha egy fiatal ember fizetése nettó 120 ezer forint, a 20 százalékos többletpénz több mint 20 ezer forintot jelent havonta. Azt, aki ennyiért odébbáll, Závecz Tibor véleménykutatási igazgató szerint a józan megfontolás vezérli, bármennyire lojális a cégéhez. Különösen most, a válság időszakában.
Kérdés, mernek-e váltani a magyarok, vagy inkább kitartanak a süllyedő hajón, ki tudja, miben reménykedve? Závecz Tibor úgy véli, van, amiben tudunk váltani akár még anyagi veszteségek árán is - elég csak a válások magas számára gondolni. Ezen kívül, ha egy költség-haszon számítás eredménye nyereség, akkor más területen is. Természetes, hogy anyagi előny reményében nemcsak biztosítót vagy bankot vált az ember, hanem munkahelyet is.