Huzavona az állami földekkel
Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének igazgatója pénteki sajtótájékoztatóján kifogásolta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő gyakorlatát, miszerint a közel 150 ezer hektáros állami tulajdonú stratégiai földterületből 35 ezer hektár jó minőségű földterületet írt ki - ismételten - haszonbérleti pályázatra.
A haszonbérletre kiírt földterületeken 2015-2016-ig érvényes szerződés szerint folyik a gazdálkodás, így teljesen értelmetlen és indokolatlan lenne a pályáztatás ezekre a földterületekre. Úgy véli, hogy az ügy hátterében a jelenlegi kormányhoz kötődő szocialista agrárlobbi, a klientúra bebetonozása áll. Budai utalt arra, hogy a jelenlegi földtörvény 20 évre biztosít lehetőséget az állami földek bérbeadására. Sérelmezte továbbá, hogy a vagyonkezelő olyan, 1000-5000 hektár közötti pályázati egységeket hozott létre, amelyre a helyben lakó, életvitelszerűen gazdálkodó termelők nem tudnak pályázni. A pályázatok során a díjak megállapításával a helyben lakó gazdákat kizárják a pályázati lehetőségektől - állítja. Példákat is hozott a szerencsi, a köcselyi, a tedeji, az enyingi nagygazdaság környezetéből.
Ezt a pályáztatási gyakorlatot ellentétesnek gondolja az agrártárca által meghirdetett földbirtok-politikai és az uniós irányelvekkel, valamint támogatási rendeletekkel, ezért Budai felszólítja az MNV Zrt. jelenlegi vezérigazgatóját és a pénzügyminisztert, hogy azonnal állítsák le a stratégiai jellegű állami földek privatizációját. Ettől függetlenül a jövő héten a Gazdasági Versenyhivatalhoz, illetve a brüsszeli versenyjogi bizottsághoz fordul a magyarországi és az európai uniós versenyjog megsértése miatt.
Benedek Fülöp, az MNV vezérigazgató-helyettese a napokban a parlament költségvetési bizottsága előtt számolt be a pályáztatási gyakorlatról. Ott elmondta, hogy erre azért került - Budai által most kifogásolt módon - sor, mert a húsz éve kötött, mostanában lejáró haszonbérleti szerződések elő-haszonbérleti szerződéseket is biztosítottak a földhasználóknak.
Közel 1100 uniós támogatási pályázat kedvezményezettjének korábban kötött haszonbérleti szerződése az elkövetkező években lejár, ugyanakkor a támogatáshoz jutás kritériuma, illetőleg a beruházás saját erős finanszírozásához felvett hitelek futamideje 5-8 év. Ezért van szükség a haszonbérlet - a jogszabályok által lehetővé tett - 20 éves meghosszabbítására, újrakötésére.
A vezérigazgató-helyettes elmondta azt is, hogy a tavaly december óta folyó, mintegy 40 ezer hektárt érintő haszonbérletszerződés-kötés eredményeként a terület felét kisebb, 300 hektár alatt gazdálkodók használhatják. Elhangzott az is: az állami földek védelmét szolgálja az is, hogy húsz évig továbbra is magyar gazdálkodók használhatják.