Telnek az új gáztárolók
Oroszország és Ukrajna kapcsolata a gázszállítások kapcsán köztudomásúan elég feszült, de a januárihoz hasonló gázkrízis sem Oroszországnak, sem Ukrajnának nem lehet érdeke, ezért bízunk abban, hogy a felek megegyezésre jutnak - reagált megkeresésünkre az energiaügyi tárca. - Ezzel párhuzamosan a kormány az érintett hatóságokkal és szervezetekkel együttműködve mindent megtesz annak érdekében, hogy kezelni tudjon egy esetleges krízisállapotot - tették hozzá.
A stratégiai földgázkészletek felhalmozása üzemszerűen halad. Az E.ON-nál Zsanán 200 millió köbmétert tárolnak ilyen célból. A Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség (MSZKSZ) által a szaktárcának küldött tájékoztatás szerint a Szőreg-1 nevű stratégiai földgáztárolóba november 2-ig mintegy 750 millió köbméter gázt sajtoltak be. A jelentés szerint, ha nem jön közbe hátráltató körülmény, 2009. december 31-ig felhalmozható a törvényileg előírt 1,2 milliárd köbméter. Korábbi adatok szerint a Mol-résztulajdonú stratégiai egység napi kitárolási kapacitása mintegy 20 millió köbméter lesz.
A többi hazai tárolót birtokló, német hátterű E.ON hazai szóvivője, Kutas István szerint nehéz megítélni, lesz-e gond az importtal. Nekik a lehető legrosszabb esetre kell felkészülniük, így nem a helyzetet elemzik, hanem igyekeznek teljes mértékben bebiztosítani magukat és ügyfeleiket - fűzte hozzá.
A nagykereskedelmet végző E.ON Földgáz Trade elegendő tárolói gázkészlettel rendelkezik ahhoz, hogy teljes orosz importkiesés esetén egy hónapig ellássa a vele szerződésben álló gázszolgáltatókat és ipari fogyasztókat. Ebbe majdnem mindenki - természetesen a lakosság is - beletartozik, de annak, akivel nincs szerződéses viszonyuk, csak a már meglévő ügyféligények kielégítése után tudnak segíteni - szögezte le. Ezt a létező leghidegebb téli időjárásra modellezték, vagyis elég nagy biztonsággal ígérhetik.
Az E.ON Földgáz Storage kereskedelmi tárolóiban jelenleg 3,6 milliárd köbméter földgáz van. Néhány napon belül elérik a maximális, 3,7 milliárdos szintet, és az általuk idén kialakított új kapacitások feltöltése is megkezdődhet Zsanán. Ez újabb több százmillió köbméter, attól függően, mennyit kötnek le partnereik. (A múlt héten jelentették be, hogy a szerb állam 200 millió köbmétert köt le a kiépített 600 millió köbméterből.) A zsanai bővítéssel az E.ON tárolóiból a tavalyi 51 millió helyett országosan már naponta 55 millió köbméter gáz nyerhető ki.
A gazdasági válság miatt Nyugat-Európában tapasztalt gázbőség jó esélyt ad arra, hogy egy esetleges gázellátási zavar során újra pótlólagos nyugati forrásokat is igénybe vegyenek - tette hozzá Kutas István.
A rendszerirányítást végző, Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója, Zsuga János korábban közölte: bár egy korábbi nagy hidegben, nagyüzemben az ország csúcsfogyasztása egyszer már elérte a napi 90 millió köbmétert, a legutóbbi télen sosem került a mutató 70 millió köbméter fölé.
Az E.ON-tárolók és a Szőreg-1 telep már önmagukban ennél többet, 75 millió köbmétert képviselnek, amihez biztosan hozzászámítható a Mol napi kilencmillió köbméter hazai kitermelése és a mostani gázkrízisnél alapvető fontosságúnak bizonyult Ausztria felőli vezeték, amelyen maximálisan napi 12 millió köbméter érkezhet. Ez szakértők szerint ínséges időkben is több millió köbmétert jelenthet (az E.ON szerződései révén). Mindezek alapján a vezérigazgató óvatosan úgy fogalmaz: ha ukrán oldalról ismét teljesen elzárnák a gázcsapot, és nem lenne nagyon hideg, az országos gázellátás korlátozások nélkül vagy csak minimális korlátozásokkal képes akár több hónapot is átvészelni. A lakosság ellátása - amely a legutóbbi krízis során sem ingott meg - még inkább biztosra vehető. Mindez abban az esetben - hangsúlyozza -, ha nem lesz váratlan műszaki hiba.
Szakértők szerint a stratégiai tároló kialakítása valamivel több mint egy forint, a hozzá kapcsolódó, az FGSZ által végrehajtott vezetékbővítések pedig mintegy 10 fillér - összesen kevesebb mint egyszázalékos - tételt tesznek ki a köbméterenkénti gázárban.
Hazai E.ON-vezetők
November 1-jétől Jan Massmann tölti be Matthias Keuchel helyett a központi gáznagykereskedelmet végző E.ON Földgáz Trade Zrt. elnöki posztját. Massmann az E.ON másik leányától igazolt, és Keuchel is megmarad a cégcsoport kötelékében. A tárolókat irányító E.ON Földgáz Storage elnöke Stephan Parthier, a két céget - sok más mellett - tulajdonló E.ON Hungária elnöke Konrad Kreuzer, vezérigazgatója pedig Eric Depluet - tudtuk meg az E.ON-nál.