Lassan jön a fellendülés
A recesszió elmúlását viszszafogott örömmel nyugtázta kedden Joaquin Almunia pénzügyi biztos, aki sietve megjegyezte: a mély krízisből csak fokozatosan lábol ki az unió, a növekedési ütem is alacsony marad. Ráadásul a korábbi kedvezőtlen folyamatokra két-három negyedévnyi késéssel reagáló munkaerőpiacon 2010-ben a helyzet tovább romlik, s még 2011-ben is csak alig érzékelhető javulás várható. A bankok könyveit is tisztába kell tenni; a hitelezési folyamat még nem indult el. A háztartások és a vállalatok kereslete is igen visszafogott.
Almunia szerint 2011-ben meg kell kezdeni az állami költekezés mérséklését. Jövő héten újra a pénzügyminiszterek elé terjeszti ilyen értelmű javaslatát. Ám egyben érzékeltette, a válság eltérően érintette a tagállamokat, így különböző javaslatokat kapnak majd az állami pénzügyek helyreállításának menetrendjére.
A kedden publikált tanulmányból kiderül, hogy az eurózónában Szlovéniát és Írországot, valamint Finnországot és Szlovákiát kapta el a válság igazán, ahol a gazdaság 6-7,5 százalékkal hanyatlott. A valutaövezeten kívül a baltiak két számjegyű, 14-18 százalék közé eső süllyedést szenvedtek el, Magyarország 6,5 százalékkal zuhant, míg Dánia, Svédország és Nagy-Britannia is 4,5 százalék körüli értéket metszett ki nemzeti össztermékéből (GDP). Ebben az évben csak Lengyelország úszta meg a visszaesést. Jövőre nyolc országban lesz még lanyhulás, de tizenkilenc már pozitív ütemet regisztrálhat. A nyolc között lesz Magyarország is 0,5 százalékos negatív értékkel.