Átszervezés a brit bankszektorban

Az európai versenyszabályok értelmében az állami segítségnyújtásban részesült pénzintézeteknek a következő négy évben meg kell válniuk birodalmuk fontos részeitől.

A napokkal ezelőtt kiszivárgott információkat igazolva kedden a londoni értéktőzsde nyitása előtt Alistair Darling pénzügyminiszter átfogó változásokat jelentett be a bankszektorban. A jó hír, hogy a pénzügyi tárca szerint a bankok ismét tudnak forrást felhajtani a magánszférából. Ennek ellenére az államkincstár újabb, több mint 30 milliárd fontot utal ki a globális hitelválság következtében leginkább megroggyant két bankcsoportnak, a Royal Bank of Scotlandnek és a Lloydsnak. A saját terjeszkedési becsvágya áldozatául esett RBS a vártnál nagyobb veszteséget szenvedett el, 42 milliárd helyett 60 milliárd fontot.

Az edinburghi gyökerekkel rendelkező bankóriás most 25,5 milliárd font tőkeinjekcióban részesül, s így az állam az eddigi 70 helyett 84 százalékos tulajdonossá válik (bár csak 75 százalékos szavazati joggal fog rendelkezni).

A piacvezető jelzálog-hitelező Lloyds nem egészen hatmilliárd fontot hív le a frissen létrehozott keretből, de jelezte, hogy a javuló körülmények közepette kilép a kormány vagyonvédelmi biztosítási szisztémájából (APS), vállalva az ezzel járó 2,5 milliárd fontos díjat. A cég 21 milliárd font tőkeigényét kétharmad részben részvénykibocsátással, egyharmadrészben értékpapírcserével kívánja kielégíteni. A Lloyds nem kér a jelenlegi 43 százalékos állami tulajdoni hányad emeléséből.

Alistair Darling nem puszta kedvességből nyúlt mélyen a zsebébe. Nagyvonalúságáért komoly ellenszolgáltatásokat vár. Az európai versenyszabályoknak megfelelően az állami mentőövbe kapaszkodott két banknak a következő négy évben szigorú fogyókúrán kell átesnie. Az illetékes EU-főmegbízott, Neelie Kroes előírásait követve az RBS olyan értékes márkaneveket lesz kénytelen áruba bocsátani, mint a Direct Line, a Green Flag és a Churchill biztosítótársaságok. A társaság több mint háromszáz, főként angliai és walesi bankfiókját zárhatja be, továbbá meg kell válnia nyereséges befektetési banki részlege néhány üzletágától, nehogy az összteljesítmény alapján az ötödik helynél magasabbra kússzon fel az eredményességi ranglistán.

A Lloyds-csoport legalább hatszáz, főleg skóciai kirendeltségétől, a Cheltenham & Gloucester jelzálog-hitelezőtől és az Intelligent Finance online vállalkozásától vehet búcsút. Az újabb súlyos terheket magukra vállaló adófizetőket kevéssé vigasztalhatják a két bank menedzsmentjét sújtó szankciók. Az igazgatóságok executive tagjainak idén esedékes bónusza kifizetését 2012-ig elhalasztják, míg ebben az évben az évi 39 ezer fontnál (12 millió forint) magasabb fizetésű alkalmazottak lemondhatnak a nem kötelező jellegű prémiumról. A kisvállalkozásoknak és a lakásvásárlóknak kedvez, hogy a két banknak kötelező jelleggel közel 40 milliárd font extrahitelt kell folyósítania.

A londoni tőzsde érzékeltette, hogy nem teszi boldoggá az RBS helyzete. A bankóriás részvényeinek árfolyama két százalékkal csökkent. Lord Myners, a Cityért felelős államminiszter szerint a szigetország soha nem látott még hasonlóan rosszul irányított bankot, mint az RBS.

Az RBS pénzkiadó automatái - Feltöltésre szorult a bank
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.