Pénz van, akarat nincs az ukrán gázszámla rendezéséhez

Az Európai Bizottság félmilliárd eurós kölcsönt folyósítana jövőre Ukrajna számára, hogy csökkenteni tudja költségvetési hiányát. Az ukrán Kommerszant úgy értesült, a segítséget csupán ahhoz kötik, hogy Kijev folytassa az együttműködést a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). E szervezet tavaly novemberben 16,4 milliárd dollárnyi készenléti hitelt szavazott meg Ukrajna számára, hogy stabilizálni tudja a válság közepette megroppant gazdaságát. Az ukrán kormány azonban vonakodott végrehajtani az IMF által elvárt megszorító intézkedéseket - köztük a lakossági gázáremelést -, emiatt feszültté vált a viszony kettejük között.

A Kommerszant brüsszeli forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a két részletre osztott kölcsön első feléhez már az év elején hozzájuthat Ukrajna, így nem hivatkozhat arra, hogy nincs miből kifizetnie az orosz gázszállításokat. Bár Brüsszelben hangsúlyozták, hogy az elszámolási vita orosz-ukrán belügy, amibe nem kívánnak beleavatkozni, a gázellátás biztonsága azonban olyan uniós közügy, ami felülírhatja a jelenlegi álláspontot. Legalábbis addig, amíg a Nabucco, a Déli és az Északi áramlat gázvezeték üzembe állításával végleg kiiktatják az ukrán rizikófaktort. Erre azonban még éveket kell várni.

Tisztában van ezzel Vlagyimir Putyin orosz kormányfő is, aki a hét végén előre figyelmeztette az EU-t, hogy Kijev hozzáállása miatt az idén is fennakadások lehetnek a téli gázszállításokban. A Viktor Juscsenko ukrán elnök és Julija Timosenko miniszterelnök között dúló hatalmi harcban jó ideje aduként szerepel a gázszámla, illetve annak kifizetése. S bár Timosenko az idén aláírta Moszkvával a következő tíz évre szóló szállítási szerződést, azt Juscsenko a kezdetektől fogva ellenezte. Kettejük csatája a január közepén tartandó elnökválasztási kampányban csúcsosodhat ki, ahol Juscsenko kihívója a jelenlegi, illetve a volt kormányfő, Viktor Janukovics lesz - írja a The Moscow Times.

Timosenko azt állította Putyinnak, hogy elnöki nyomásra késik a gázszámla kiegyenlítése, s emiatt a jegybankra nyomást gyakorló Juscsenko a felelős. Pedig volna miből fizetniük az ukránoknak, hiszen eladhatnának valamennyit a mintegy 28 milliárd dollár értékű aranykészletükből, és azt az IMF sem ellenezné, hogy a befolyt pénzt gázvásárlásra fordítsák - vélekedett Putyin. Arról nem is szólva, hogy Moszkva 2,5 milliárd dollárt átutalt az ukránoknak, ami március végéig fedezi a gáztranzit költségeit. Sőt: augusztusban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) is kilátásba helyezett egy 750 millió dolláros hitelt Ukrajnának - folytatta a számla rendezésére szolgáló források felsorolását Putyin, aki legkésőbb a hó közepén Jaltában tartandó orosz-ukrán miniszterelnöki csúcson akar pontot tenni az egyre kínosabb ügy végére.

Putyin: Ne garasoskodjon az EU!

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök tegnap felszólította az Európai Uniót, hogy hitelekkel segítsen Ukrajnának kifizetni az orosz gázszállításokat - írta az MTI. Európa segíthet hitelek formájában. Mi már adtunk 2,5 milliárdot, ők is odavethetnek legalább egymilliárdocskát. Pénzük van, csak ne garasoskodjanak, fizessenek egy keveset - mondta Putyin a Lars Lokke Rasmussen dán kormányfővel tartott találkozóját követően újságírók előtt Moszkvában.

Timosenko és Putyin tavaly októberben - most egy oldalon állnak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.