Csődben a CIT Group kereskedelmi hitelező

Állatorvosi lónak is beillik Amerikában a CIT Group mostani csődvédelme. A kereskedelmi hitelezőként, főleg a faktorálási piacon közismert cégcsoport az első olyan pénzintézet, amely részesült a bankmentő programból, de nem kerülte el a csődöt.

A CIT csődvédelme csak a holdingra vonatkozik, a banküzletágára nem. Mintegy 71 milliárd dolláros eszközállománynyal és 65 milliárdos kintlévőséggel a CIT bírósági beadványa ugyan jelentős vállalati csődnek számít Amerikában, de eltörpül például a tízszer nagyobb Lehman Brotherséhoz képest. A CIT már a nyáron a csőd szélén táncolt, de a szövetségi hatóságok azért nem nyújtottak neki újra segédkezet, mert nem láttak benne az egész pénzügyi szektort érintő rendszerkockázatot.

Az adófizetők most várhatóan elvesztik a tavaly belépumpált 2,33 milliárd dollárt, ahogy bottal üthetik befektetésük nyomát a törzsrészvényesek is. A CIT ügye a kongreszszusban is úgy vetődik fel, hogy a Federal Reserve megengedte a cég holdinggá alakulását (ez volt az egyik kritériuma annak, hogy a cég részt vehessen a bankmentő csomagban), és ezzel az adófizetők nyakába varrta a problémáit.

A cég mintegy egymillió kis- és középvállalkozás hitelezője, egy részük átpártol a konkurenciához. Ugyanakkor elemzők szerint a hitelfolyamot nem befolyásolja alapvetően a csőd, amelyet a CIT "kórházi utókezeléshez" hasonlít, és az év végére "előre csomagolt" szerkezetátalakítással, új üzleti modellel akar kievickélni belőle.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.