Még nincs vége a krízisnek
Az elemzői várakozásokat némileg meghaladva, 3,5 százalékkal bővült az amerikai gazdaság az év harmadik negyedévében - derül ki a kereskedelmi tárca tegnap közölt, előzetes adataiból. Utoljára a tavalyi év második negyedévében jegyeztek fel növekedést. A mostani adatsor a 2007 decemberében kezdődött recesszió végére utal - de ez még nem faktum. A hivatalos értékelést kimondó Gazdaságkutatás Országos Irodája, az NBER várhatóan bőven a recesszió elmúltával mondja majd ki a "felmentő ítéletet" - ahogy a recesszió kezdetekor is így tett.
A növekedés hajtóerejeként a fogyasztás és az export bővülése, a szövetségi kormány kiadásai, valamint a javuló építőipari helyzet mutatható ki. Önmagában a 3 milliárd dolláros ráfordítással támogatott roncsprémiumprogram 1,66 százalékpontot tett hozzá a GDP-növekedéshez. - Igen korai lenne még kijelenteni, hogy a misszió elvégeztetett, de az kristálytisztán látszik: a fellendülési törvény (az Obama-féle élénkítő csomag) döntő szerepet játszott abban, hogy kihúzza a gazdaságot a csávából, és növekedési pályára állítsa - nyilatkozta Josh Bivens, az Economic Policy Institute közgazdásza. Ugyanakkor kérdés, mi marad mindebből az utolsó negyedévre, tekintve például, hogy a szeptemberre kifutott roncsprémiumprogram végeztével azonnal újra visszaestek a gépkocsieladások. A NABE, az Üzleti Közgazdászok Országos Szövetsége decemberig a növekedés ütemének 2,4 százalékra történő lassulásával számol. A jegybank szerepét betöltő Fed a jövő héten várhatóan továbbra is a nulla közelében tartja az alapkamatot, és így tesz jövőre is. Obama elnök vezető gazdasági tanácsadója, Christina Romer szerint az élénkítő csomag már jórészt éreztette hatását, és 2010-ben nem lehet nagyobb növekedéssel számolni.
A legnagyobb kérdőjel pedig, hogy a GDP-növekedés után mikortól áll helyre a munkaerőpiac. - Csak a közgazdászok látják, hogy vége már a recessziónak - utalt erre sarkosan fogalmazva David Rosenberg, a Gluskin Sheff befektetőcég vezető elemzője. Idén csak egyetlen hónapra akadt meg a foglalkoztatottság csökkenésének üteme; a következő adatsort egy hét múlva közlik. A várakozások szerint a most 26 éves csúcson lévő, 9,8 százalékos munkanélküliségi ráta először eléri vagy meg is haladja a 10 százalékot, mielőtt csökkenni kezdene. - Az elnök úgy látja, sokat kell még tenni egy olyan környezet kialakításáért, ami biztosítja az állásteremtést - mondta Robert Gibbs, a Fehér Ház szóvivője.
Még ha nem is jelez végérvényesen fordulatot az amerikai GDP- adat, mégis jókedvre derítette a börzéket szerte a világon. A nap elején a BUX még 20 000 pont alatt is járt, ekkor az egyik húzó papírnak számító OTP 5000 forintnál is kevesebbet ért. A hangulat érezhetően változott az adatközlést követően - mondta lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. A Budapesti Értéktőzsde irányadó mutatója záráskor majdnem elérte a 20 900 pontot, az OTP részvényéért pedig több mint 5400 forintot kellett adni. A forint is erősödni tudott. Reggel még 275 forintot ért egy euró, délután már jellemezően 272 forint körül születtek üzletek.
Az elemző úgy véli, rövid távon valóban kedvező hatása lesz az amerikai adatnak, ám ez a lelkesedés hamar elmúlik. A piacon a lassú "oldalazás" lesz a jellemző, amikor is markánsan nem változnak a jegyzések. Az euró árfolyama az év végéig a 265-275 forint közötti sávban mozog majd. Jövőre azonban komolyabb korrekció jöhet - mondta -, az euró-jegyzés márciusra 285 forintig is erősödhet.