A győztes átlagház nem mondható átlagosnak

Telekár nélkül is legalább 21 millió forintba kerül manapság egy átlagos családi ház felépítése. Ennyiből azonban - egy pályázat tanúsága szerint - igazán energiatakarékos otthon is teremthető.

Kis ház - nagy ötletek címmel tavasszal írtak ki pályázatot az ország "átlagházának" megtervezésére. A feladat egy olyan családi ház terveinek elkészítése volt, amely a válság ellenére lehetővé teszi a kistelepülésen élő kispénzű házaspároknak és családoknak, hogy megvalósítsák házépítési terveiket. A kiíró Leier Hungária Kft. a pályázat meghirdetése előtt kutatásokat végzett: mennyibe kerül egy átlagos családi ház építése. - Az elemzésből kiderült: ma Magyarországon minimum 21 millió forinttal kell rendelkezni ahhoz, hogy egy 100 négyzetméteres, négyszemélyes családi házat felhúzhassunk - jelentette ki Komlós Andor, a Leier cégcsoport magyarországi igazgatója. Ráadásul ebben nincs benne a telek ára, hiszen az országrészenként, sőt városrészenként is eltérő lehet. Az otthonteremtési támogatások megvonásának következményeit azonban nem hagyhatták figyelmen kívül, hiszen az intzékedések nyomán milliókkal nőhet a szükséges önerő nagysága.

A felsősoktatási intézmények hallgatói számára kiírt pályázat fő célja tehát a lehető legolcsóbb megoldások keresése volt. A pályázóktól egy nettó 100 négyzetméter lakóterületű, az energiafelhasználás tekintetében legalább B kategóriát elérő, összkomfortos családi ház terveit várták, amely alkalmas élettér egy négytagú család számára, ezenkívül garázzsal, illetve kocsibeállóval rendelkezik. A felhasznált építési anyagok és a munkaerőköltségek együttesen nem haladhatták meg a bruttó 21 millió forintot.

A felhívásra az ország különböző részéről érkeztek pályamunkák. A szakmai zsűrit Bodrossy Attila, a Széchenyi István Egyetem docense, Ybl-díjas építész vezette.

- Az emberek ma azokat a házakat szeretik, amelyek nagyobbnak akarnak látszani, mint amekkorák valójában - mutatott rá Bodrossy Attila a díjtádón. - Ez pályázat viszont arról szólt, milyen családi házakra lenne valójában szükség Magyarországon. Olyan terveket vártunk, amelyek egyszerűen felépíthető, költséghatékonyan működtethető házakról szólnak.

Az első négy pályamunka igen színvonalas megoldásokat hozott. Közülük is kiemelkedik azonban az első helyezett Lipusz Roland terve, amely az építési költségek leszorítása mellett a költséghatékony működtetéssel is komplex módon foglalkozott, így valódi passzívház született - hangsúlyozta a zsűri elnöke.

- Legfőbb célom a majdani rezsiköltségek leszorítása volt - erősítette meg a nagycsécsi Lipusz Roland, aki a Széchenyi Egyetem hallgatójaként két hetet töltött a 100 négyzetméteres, kétszobás, plusz két fél szobás ház tervezésével. (A pályázat tervét bárki letöltheti az internetről.) A második helyen szintén győri egyetemista, a balogunyomi Eredics Dóra Bernadett végzett, a harmadik díjat pedig a kiskunhalasi Sárkány Márk, a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatója vitte el. A díjátadón a nyertes pályamunkák makettjeit is bemutatták.

- A cég jövőre is meghirdeti egyetemistáknak szóló pályázatát - tájékoztatta az érdeklődőket Butor Dezső, a Leier főmérnöke - Az építőipari termékek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó cégeknek ugyanis jó tudnia, miként gondolkodnak a jövő építészei.

A győztes épület makettje - A tervező a majdani költségek minimalizálására is ügyelt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.