GE-döntés után: A beszállítók is padlóra kerülhetnek
A General Electric (GE) egyebek mellett a hagyományos izzólámpák megszüntetésére hivatkozva szerdán bejelentette, hogy 2698 dolgozót bocsát el magyarországi gyáraiból, s bezárja váci üzemét, valamint egyik nagykanizsai részlegét. Mindez a GE-vel beszállítóként, szolgáltatóként együttműködő cégeket is súlyosan érintheti. Arról azonban ellentmondóak a vélemények, hogy milyen mértékben.
Kalocsai Kinga, a GE kommunikációs igazgatója érdeklődésünkre mindössze azt mondta: egyelőre nem időszerű ez a kérdés, ráadásul a hagyományos izzók előállítása során minimális a beszállítói létszám, az utóbbi években "egyre több feladatot oldottak meg házon belül".
Másként vélekedik viszont Selmeczy György, a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének titkára, aki úgy fogalmazott: a csomagolóanyag-beszállítástól kezdve a karbantartáson, területőrzésen át a szállítmányozásig jelentős számú külsős cég működik együtt a GE-vel, s ezek a társaságok most aggódhatnak megrendeléseikért. Példaként azt említette: ha majd nem gyártanak hagyományos izzót a nagykanizsai gyárban, akkor ott a későbbiekben nyilvánvalóan kevesebb - eddig külső beszállítótól, szolgáltatótól rendelt - csomagolóanyagra, címkére, áruszállító teherautóra lesz szükség. Mint mondta, számításaik szerint az országban 25-30 ezer ember dolgozik olyan cégnél, amely kisebb-nagyobb mértékben, de a GE megrendeléseitől függ, s előbb-utóbb ezekhez a társaságokhoz is elérnek a szerdán bejelentett átszervezések hatásai. A szakszervezeti titkár úgy véli: ahogy a GE érintett üzletágaiban, úgy a beszállítói körben is 25-30 százalékos leépítésekre lehet számítani hosszú távon.
A szakszervezet álláspontja miatt több olyan céget is megkerestünk, amely beszállítóként, szolgáltatóként üzleti kapcsolatban áll a GE-vel, ám az érintettek többsége elhárította érdeklődésünket, azt pedig mindenütt megtiltották, hogy vállalkozásuk nevét nyilvánosságra hozzuk. Egy cégvezető - névtelenséget kérve - mindezt azzal magyarázta: szigorú szerződés köti őket, ráadásul valóban van félnivalójuk a tervezett átszervezések miatt, s a "kibeszélés" csak rontana helyzetükön. Egy dunántúli vállalkozó - aki kérte, hogy még tevékenységét se említsük - azt mondta: hivatalos tájékoztatást még nem kaptak a GE-től, de valószínűnek tartják, hogy hamarosan búcsút mondhatnak közel tíz éve megkötött szerződésüknek. Ez pedig a cégtulajdonos szerint azt jelentené: tíz dolgozója közül két embert biztosan el kellene bocsátania.
A GE tervezett átszervezése Nagykanizsát sújtja a leginkább. A dél-zalai városban lévő gyárban jelenleg 2500-an dolgoznak, s a szerdai bejelentések szerint két év alatt 1419 alkalmazottjától válik meg itt a cég. Emiatt Cseresnyés Péter, a város fideszes országgyűlési képviselője csütörtökön levélben kért találkozót Bajnai Gordon kormányfőtől. Mint azt tudósítónknak elmondta, kiemelt kormányzati segítséget kér a miniszterelnöktől azért, hogy mielőbb új nagyfoglalkozót csábíthassanak Nagykanizsára. Cseresnyés Péter hozzátette: reményei szerint a város, a kormány és a GE közösen megoldást tud találni arra, hogy ne kerüljenek ezrek az utcára. Mindeközben a regionális munkaügyi központ elkezdte a felkészülést a nagy leépítésekre - igaz, egyelőre csak tájékozódással. Kiss Ambrus, a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója érdeklődésünkre azt mondta: folyamatosan egyeztetnek a GE vezetésével, hiszen csak akkor tudnak érdemi segítséget nyújtani, ha már pontosan látják, hogy mikor és milyen végzettségű emberek kerülnek az utcára a gyárból. A főigazgató megemlítette: a betanított munkástól a mérnökökig kiválóan teljesítenek a GE dolgozói, ezért abban bízik, hogy a leépítések kezdetéig lesz olyan befektető, aki átvenné, tovább foglalkoztatná ezt a szakembergárdát.
A Philips és a Siemens nem panaszkodik
A GE-nél tegnapelőtt úgy nyilatkoztak, hogy a fényforrásgyártásban érdekelt cégeknek problémát fog jelenteni a brüsszeli direktíva a hagyományos izzók kivezetéséről. A Magyarországon üzemet működtető Siemens és a Philips is rendelkezik fényforrás üzletággal, ám az uniós rendelkezés egyikük szerint sem érinti az itteni érdekeltségeiket. A Siemens csoporthoz tartozó Osram nem rendelkezik gyártókapacitással. Összességében sem tapasztalunk a fényforrás üzleti szegmensükben drámai változásokat - reagáltak a német ipari óriásnál Phil Marshall, a GE fényforrás üzletágvezetőjének azon kijelentésére, amely szerint az üzletág nem elég hatékony, s ez éppen a Philipsre vagy a Siemensre is igaz. Utóbbi cégnél állítják, fejlesztésekben az Osram élen jár, termékeik (energiatakarékos égők, LED fényforrások) iránt a kereslet nőtt, amely kiegyenlíti a recesszió hatásait. Hozzátették: az Osram hazai forgalmában a tavalyi évhez képest nem jelentkezett csökkenés. Ezzel szinte teljesen egybevágóan nyilatkoztak a Philipsnél is. Fényforrásgyártást a holland társaság sem végez Magyarországon.