Kettévágják az ING-t

Az uniós versenyügyek holland biztosa drákói követelményeket állított az állami támogatásban részesült holland óriásbank, az ING elé: szét kell választani a tevékenységeket, vissza kell fizetni a közpénzeket, s el kell adni az amerikai üzletágat.

A vártnál is szigorúbb intézkedéseket követelt meg az Európai Bizottság versenyügyi hatósága a holland ING pénzügyi-szolgáltató-óriástól, amely hétfőn reggel jelentette be, hogy a banki üzletágról leválasztják a biztosítási és befektetési tevékenységet, eladják az amerikai leányvállalatot, és részvénykibocsátással 7,5 milliárd eurót szeretnének összeszedni, hogy az állami támogatásból származó 10 milliárd eurós hitel felét visszafizethessék, illetve kiválthassanak 1,3 milliárdnyi állami garanciát kétes eszközökre adott biztosítékokból.

Az ING mérlegfőösszege harminc százalékkal csökken, vagyis Brüsszel példát is akar mutatni. A pénzügyi szolgáltatások terén szerinte igenis számít a méret. A cél: a jövőben lehetőleg ne kelljen szembenézni a mostani válság egyik legsúlyosabb kérdésével. Vagyis azzal, mi legyen azokkal a pénzintézetekkel, amelyek túlságosan nagyok ahhoz, hogy megbukjanak, ám életben tartani őket csak az adófizetők befizetett adóiból, az állam eladósodása révén lehet.

Brüsszeli megfigyelők emlékeztettek rá, hogy Neelie Kroes, a holland versenyügyi biztos, akinek mandátuma - akárcsak a bizottságé - október végén lejár, szeretné a névjegyét az asztalon hagyni, s megkötni utódja kezét a válságkezelés további menetét illetően. Az unió központjában azt várják, hogy a következő hetekben újabb bejelentésekkel hozakodik elő Kroes. A hasonló döntések érinthetik például a brit Northern Rock, Royal Bank of Scotland és Lloyds társaságokat. A belga KBC és a belga- francia Dexia is a brüsszeli véleményre vár, miközben a német Commerzbank májusban azzal a feltétellel kapott mentőövet, hogy vállalta, 45 százalékos karcsúsítást hajt végre, vagyis a jövőben ő is sokkal kisebb lesz.

Az ING-t 18 éve hozták létre a Nationale Nederlanden és az NMB Postbank egyesüléséből. A nemzeti zászlóshajónak számító intézményt azonban most újra kettészelik, a biztosítási üzletág elválik, s külön, önállóan folytatja tevékenységét, valamikor 2013-tól. S miközben a tavaly szerzett 10 milliárdos állami támogatás és a 21 milliárdnyi jelzálog-portfólióra adott garanciák nyomán idén 59 százalékkal emelkedett árfolyama az amszterdami tőzsdén, hétfőn nyolcszázalékos esést produkált, miután kiderült, az elemzők által számítottnál több részvényt kell eladnia.

A bizottság versenyügyi szóvivője hétfőn nem értékelte az ING lépését, csupán annyit jegyzett meg, hogy az utóbbi időben a holland hatóságokkal együttműködve jól haladtak a szükséges szerkezetváltás megítélésének és a rossz eszközök értékelésének kérdésében. A továbbiakban a banki tevékenységre összpontosító ING elsősorban európai ügyfeleinek a kiszolgálására törekszik majd.

Az anyacégnél bekövetkező változásokkal kapcsolatban Martijn Gribnaut, a magyar biztosító elnök-vezérigazgatója azt közölte: a stratégiai döntés a magyarországi ING Biztosító és ING Nyugdíjpénztár tevékenységében nem okoz változást, továbbra is fejlesztik ezeket az érdekeltségeket. Az ING Vagyonkezelő a továbbiakban a biztosítási üzletág része lesz. Ez a cég magában foglal három régiót, valamint az ingatlanbefektetési üzletágat is.

Az ING központi irodája Amszterdamban. Új irányt vesz a hajó
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.