A búzavetés harmadán elspórolják a magot
A gazdanaptár szerint október utolsó hetére be kellene fejezni a búzavetést, Vancsura József,
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint azonban a szűk egymillió hektárosra tervezett vetés csaknem fele még hátravan. A lemaradás oka a pénztelenség: sok gazda nem kap hitelt, és az idei terményt is csak veszteséggel tudják eladni, vagyis várnak az utolsó pillanatig. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet adatai szerint az elmúlt néhány héten tonnánként 1-2 ezer forinttal emelkedett ugyan a gabonafélék ára, de ez nem az az áremelkedés, amire a gazdák várnak. Vancsura József szerint ezzel
22-24,5 ezer forintra nőtt a gabona ára, de ez még mindig elmarad az átlagosan 30 ezer forint körüli önköltségtől. Nagyjából ezt az árszintet célozta meg az állami búzavásárlási akció is, amelynek keretében a TIG Nonprofit Kft. hétfőtől 200 ezer tonna idei termésű búza és árpa vásárlására szánta el magát, tonnánként 24 ezer forintos áron.
Raskó György agrárközgazdász beszámolt arról, hogy az alacsony árak miatt halmozódó veszteség elől menekülve egyre több gazda végletesen lecsökkentette költségeit. Nem használnak műtrágyát, növényvédő szert, s nem fémzárolt, csávázott vetőmagot vetnek, hanem a megmaradt búzájukat. Számításai szerint ez a módszer minimális kiadással kevéske jövedelmet is hozhat. Vancsura József igazolta Raskó György infomációját. Az elnök szerint az idei, nagyjából egymillió hektáros búzaterület harmadát ilyen módszerrel művelik meg, miközben eddig csupán a terület 10-20 százalékára volt jellemző az ilyesfajta takarékoskodás. Ha az időjárás szerencsésen alakul, akkor ezzel az extenzív módszerrel, 60 ezer forint körüli hektáronkénti ráfordítással akár háromtonnás termés is elérhető. Ha az idei árak megismétlődnek, akkor 15 ezer forint nettó hasznot hajt egy hektár búza, ami 25 százalékos jövedelmezőséget hoz. Ha elég nagy a terület, akkor megfelelő lehet a bevétel is. (Tavaly a búza hektáronkénti átlagos termése 4,98, az idén 3,85 tonna volt.)
A gazdák spórolását megérzik a vetőmaggyártók is. Ruthner Szabolcs, a Vetőmagszövetség ügyvezető igazgatójának elmondása szerint míg tavaly ilyenkor már 83 ezer tonna őszi búza vetőmagot fémzároltak a cégek, most alig több mint 50 ezer tonnára volt kereslet.