Mérlegen a fejlesztéspolitika

Bármilyen probléma merült fel az elmúlt években az uniós pályázati rendszerrel kapcsolatban, többnyire az volt a válasz, hogy még tanulunk. Igaz, ami igaz, eleinte sem a pályázók, sem az intézmények nem voltak felkészülve az unióból érkező hatalmas pénzmennyiség fogadására, ám időközben sikerült felzárkózni, változtatni.

Számot vetett az elmúlt öt év eredményeivel és tapasztalataival a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), hiszen lassan lezárulnak az első Nemzeti fejlesztési terv (NFT) projektjei, és tart a 2007-2013 közötti Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) végrehajtása. Az indulás nem volt zökkenőmentes, és azóta is folyamatosan változik, alkalmazkodik az intézményrendszer. Minden nehézség ellenére az évek során több mint 16 ezer projektet nyújtottak be vállalkozások 60 százaléka kapott támogatást, megközelítőleg 900 milliárd forintot. A cégek a támogatás minden forintjához hozzátettek még egy forintot. Az önkormányzatok sem tétlenkedtek, mintegy kétharmaduk pályázott összesen 1500 milliárd forintra. Több mint 11 ezer helyhatósági fejlesztésről van szó, amelyhez végül ezermilliárd forintot ítélt meg az NFÜ. Végeredményben a települések felében megvalósul valamilyen fejlesztés az európai uniós forrásokból.

A 4-es metró építése is uniós források bevonásával folyik
A 4-es metró építése

Magyarország uniós csatlakozása után indult az első Nemzeti fejlesztési terv, amely 2004- 2006 közötti időszakra szólt, és 2008 végén nagyjából le is zárult, mivel a források kifizetésére plusz két évet biztosítanak a szabályok. Ez idő alatt számos probléma kibukott mind a pályázók, mind az intézményrendszer oldaláról. Nem véletlen, hogy még maga az NFÜ is a tanulás időszakának mondja ezeket az éveket. Végeredményben a különböző kiírásokra összesen 42 851 pályázatból 19 769 nyert. Ebből több mint 12 ezer lezárult, így a forrásfelhasználás aránya európai összehasonlításban is magas lett. Miközben az uniós átlag 90,6 százalék, Magyarország a pénzek 94 százalékát költötte el, amivel az újonnan csatlakozottak között az ötödik helyen, míg az összes tagállammal összevetve az első tízben szerepel.

Az első fejlesztési időszak tapasztalatait értékelve készült el az Új Magyarország fejlesztési terv. A 2007-2013 közötti időszakban 24,9 milliárd eurós uniós és a hozzá kapcsolódó hazai társfinanszírozás áll rendelkezésre, a pénzek 55 százaléka, mintegy 3900 milliárd forint már 2007-2008 folyamán elérhetővé vált a pályázók számára. Eddig 839 pályázat jelent meg. Magyarország elsőként írt ki pályázatokat a programozási időszakban, és 2007 végén már nemcsak előleg formájában, hanem ténylegesen megindított projektekért is kért átutalást az EU-tól. Október elejéig több mint 2989 milliárd forintot ítélt meg az intézményrendszer a nyertes pályázóknak, és közel 11 930 aláírt szerződés létezik több mint 2590 milliárd forint értékben. Ebből eddig 520 milliárd forintot utaltak át a pályázóknak, és 2417 projekt le is zárult.

Az uniós tagországok közül Magyarország nyújtotta be - Lengyelország után - a második legtöbb nagyprojektet a bizottsághoz. Ez a lengyelek esetében csupán 12,6, nálunk viszont 33,8 százaléka az összes ilyen tervezett fejlesztésnek. Az elfogadott nagyprojektek számát tekintve Románia után Magyarországnak van a legtöbb jóváhagyott nagy fejlesztése, ami 11 darabot jelent. A projektek összes támogatási értéke meghaladja a 994 milliárd forintot, teljes beruházási értékük pedig az 1263 milliárd forintot. Ezek olyan óriásberuházások, mint Debrecen, Miskolc és Szeged villamoshálózatának a fejlesztése, a nemzetközi jelentőségű vasútvonalak korszerűsítése.

A nemzetközi gazdasági válság enyhítése, a munkahelyek megőrzése, valamint a válság utáni időszakra történő felkészülés érdekében a kormány és az NFÜ a források átcsoportosításáról és számos intézkedés bevezetéséről döntött. Két nagy pillérre épülnek az intézkedések. Az 1400 milliárdos csomag közvetlen válságkezelő eszközökkel igyekszik megerősíteni a hazai kis- és középvállalkozásokat. Ebben olyan elemek találhatók többek között, mint az Új Magyarország Mikrohitel, a megemelt előleg fizetésének a lehetősége vagy a 4+1 napos program, amely a rövidített munkahét és az uniós forrásból finanszírozott képzési nap kombinációjáról szól. A kis- és középvállalkozások számára kamattámogatási program indult, és működik az új refinanszírozásihitel- és kockázatitőke-program is. A másik pillér egy 1200 projektből álló csomag, amely 2440 milliárd forint értékben ad megrendeléseket a következő két évben a válsággal erősen sújtott építőipar számára. Ezen nagy beruházások közül 850-re már megkötötték az uniós támogatási szerződést, közel 500 projekt esetében, 800 milliárd forint értékben pedig már elindult, vagy a közeljövőben indul a kivitelezés.

Az összeállítás a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség támogatásával készült.

Uniós adattár

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség új szolgáltatásokat nyújt a pályázati rendszer iránt kutatási, elemzési szándékkal érdeklődőknek. A JELEK nevű interaktív térinformációs webalkalmazás az NFÜ főoldaláról érhető el az Eredmények/Jelentéskészítő menüpont alatt. Segítségével bármely kiválasztott - az országos szintű megjelenítéstől kezdve az egyes kistelepülésekig -, operatív programról vagy pályázati kiírásról készíthető projektjelentés. A ROPTÉR az NFT I és az ÚMFT a regionális operatív programok keretében támogatást elnyert projekteket mutatja be. Az alkalmazás a www.ropter.nfu.hu címen érhető el. Google- és speciális ROP-térképeken teszi megismerhetővé a támogatott fejlesztéseket, melyek között különböző szűrési feltételek szerint lehetséges böngészni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.