Törvény hiányában lett kusza a helyzet
Az elnök szerint szükség lenne a víziközmű-törvényre. Ha lenne törvény, akkor nem alakulhatott volna ki vita a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő és a vízművek között a regionális vízművek kialakítása kapcsán például arról, hogy bújtatott privatizációról van-e szó vagy sem.
Az előbbiek okán nincs értelme összehasonlítani az országban alkalmazott vízdíjakat még a hasonló méretű települések esetében sem, pedig komoly eltérések is tapasztalhatók. Például azért, mert van olyan önkormányzat, amely elismeri valós költségként a rendszerek amortizációját, míg más nem.
A lapunk által megkérdezett szakértők szerint a pécsihez hasonló lépéseknek olyan következményei is lehetnek, amelyekkel a helyiek nem is számolnak: például azzal, hogy a Suezhez hasonló cégek nemzetközi befolyásukat is latba vetik igazuk érdekében, vagy az, hogy meginog a befektetők bizalma hazánk iránt. Ugyanakkor hozzáteszik: ha a pécsi ügy nemzetközi bíróságon folytatódik, akkor a jogszabályok értelmében az esetleges kártérítésért nem a pécsi önkormányzatnak, hanem a magyar államnak kell jótállnia. A baranyai megyeszékhely vezetői tehát jószerével úgy hozhatták meg a döntésüket, hogy nem kellett számolniuk a város pénzügyi helyzetét is befolyásoló később terhekkel.