A turistáktól szedik a pénzt a települések
Eközben a kormány elszántan tolná az adórendszert a vagyonalapú elszámolás felé. Ezt a célt szolgálná a vagyonadó jövő évi bevezetése is. Az adóból levonható lenne az önkormányzat által alkalmazott más, vagyont adóztató közteher, ám az adócsökkentésre, mint lehetőségre, egyre kevesebb helyen lesz mód, ha az önkormányzatok "nem vesznek tudomást" a kormány szándékairól. Az állítás élét valamelyest tompítja, hogy telekadót viszont több helyhatóság ró ki, mint tavaly.
A kormány 50 milliárd forintot vár jövőre a vagyonadóból, ám ha figyelembe vesszük az adócsökkentő tételeket, akkor a bruttó adó elérheti a 130 milliárd forintot. A vagyoni típusú adókból (építményadó, telekadó) ugyanis összesen mintegy 70 milliárd forint bevétele volt 2008-ban a helyhatóságoknak.
Ezzel együtt úgy tűnik, egyre kevésbé támaszkodnak az ingatlanokra a helyi büdzsék tervezésekor. Azon önkormányzatok száma nőtt igazán idén, ahol az idegenforgalom, illetve a vállalkozások tevékenysége után számítanak bevételre. Iparűzési adót immár az adót kivető települések 87 százalékán kell fizetni - az egy évvel ezelőttihez képest 24-gyel nőtt a számuk. A nagy felfutást az idegenforgalmi adónál lehet tapasztalni: egy év alatt 64 település lépett be az adót a tartózkodási idő után kivetők táborába. (B. F. Z.)
A legnagyobb esélyük a Győr-Moson-Sopron megyei lakosoknak van, hogy a vagyonadót - ha fizetniük kell - csökkenthetik a lakásukra kivetett építményadó összegével. Ebben a megyében ugyanis majdnem minden harmadik településen van ilyen adó, ahol egyáltalán adóztatják a helyieket. De Somogyban is a helységek 30 százalékában fizet a lakástulajdonos. Ezzel szemben az ország keleti felében, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében mindössze egy településen vetnek ki építményadót a lakásra, pedig ott 229 település van. Hajdú-Bihar 82 önkormányzata közül pedig egy sem adóztatja ily módon a lakosokat.