Nyissz a nyesznek

Rossz döntés lenne a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) tervezett megszüntetése - állítják az alapkezelők, akik azt javasolják: ez a konstrukció is kapjon a kormány elképzeléseiben szereplő, új tartós befektetési formához hasonló adókedvezményeket.

A kormány 2011-től fokozatosan felszámolná a 2006-ban bevezetett nyugdíj-előtakarékossági számlát, 2014-től pedig megszűnne az erre épülő megtakarítási forma. A parlament előtt lévő törvényjavaslat alapján a számlához kapcsolódó adókedvezményt már nem lehetne igénybe venni a 2011-től kötött szerződésekhez. Jelenleg befizetéseik után 30 százalékos, legfeljebb 100 ezer (bizonyos esetekben 130 ezer) forint visszatérítést kaphatnak az egyéb kedvezmények levonása után fennmaradt adójukból a számlatulajdonosok. Erre 2011 után már nem lenne lehetőség. A korábban megkötött szerződések is csak további három évig tartoznak az szja-törvény hatálya alá, 2014-től e számlák tulajdonosai sem részesülhetnek kedvezményben.

A tervezett jogszabály ugyanakkor megteremti annak lehetőségét, hogy a számlatulajdonosok a szóban forgó törvényjavaslatban szereplő három-, illetve ötéves tartós pénzlekötésekbe forgassák át megtakarításaikat. Ezek a tranzakciók adózási következmények nélkül lebonyolíthatók, vagyis a befektető emiatt nem veszít rajtuk. Az új lekötési típusok közül a hároméveshez tízszázalékos adó tartozna, míg az ötéves konstrukció teljes adómentességet élvezne.

- A hosszú távú megtakarítások jelenlegi rendszerét átalakító törvényjavaslat jó irány a megtakarítások növelése, az öngondoskodás erősítése érdekében, de ez nem indokolja a három éve bevezetett nyesz megszüntetését - állítja Szalai Sándor, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) elnöke. A szövetség elfogadhatóbbnak tartaná a nyesz átalakítását. Azt szeretnék, hogy az e számlákon fialtatott pénzek is részesüljenek legalább a bevezetni kívánt tartós befektetési szerződéshez hasonló adókedvezményben három és öt év után. Továbbá maradjon meg a nyesz legfőbb előnye, a tízéves befektetési időszak után járó adójóváírás is.

Szalai Sándor szerint ellenkező esetben arra ösztönzik a számlatulajdonosokat, hogy hamarabb megszüntessék befektetésüket. Ez azonban a hosszú távú befektetésekre jellemző portfólió összetétele miatt nem szerencsés: a magasabb kockázatú eszközök elvárt megtérüléséhez legalább tíz év az ideális tartási időszak.

A Bamosz oldalán foglalt állást módosító indítványában Horn Gábor szabad demokrata képviselő, aki kihúzná a javaslatból a nyeszre vonatkozó részeket. Szerinte ez nem tartozik szorosan a törvényjavaslat tárgyához, és az adózóknak így is épp elég tanulnivalójuk van a már elfogadott változások miatt. Ezért még számos, az adótörvények változtatására tett kormányzati javaslatot húzna ki a képviselő.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.