Tejbe fojtott agrárebéd Brüsszelben

Tejbe fojtották az agrárminiszterek hétfői ebédjét a tiltakozó termelők, akik több száz traktorral és hangos tülköléssel, énekléssel zavarták meg újfent a brüsszeliek életét. A most már hónapok óta folyó tüntetéssorozat oka az, hogy a tej ára a termelési költség felét teszi ki, s a farmerek tönkremennek. Az EU azonban még 2003-ban úgy döntött, hogy emeli a termelési kvótákat, 2015-től pedig el is törlik azokat.

- Az informális találkozónak nem sok értelme volt - mondta a bevalottan elkeseredett Gráf József, aki szerint a bizottság még mindig nem érti, milyen súlyos a helyzet, s egy rossz döntéssel gyorsan elintézheti a tejágazatot, amelyet öt-tíz év alatt lehet aztán újjáépíteni. A magyar agrárminiszter többi között a szarvasmarha-állomány kivágásától tart.

A bizottság a vaj- és tejporfelvásárlás kiterjesztésével, az export-visszatérítés ismételt bevezetésével, a vidékfejlesztési alapok rugalmasabb felhasználásának engedélyezésével, az iskolatejprogram bővítésével és a közvetlen kifizetések előbbre hozásával igyekezett válaszolni a piaci kihívásokra. Ez azonban nem engesztelte ki az - egyébként nagyobb érdekképviseletbe tömörült és egymással is élesen vitázó - termelőket.

Marian Fischer Boel dán mezőgazdasági biztos szerint a kérdés valójában az: lehetséges-e gazdaságosan tejet termelni az unióban. Értésre adta, számos tagország korábbi követelése ellenére szó sem lehet a kvótadöntés módosításáról. Gráf abban látja a probléma gyökerét, hogy a gazdasági válság keresletcsökkentő időszakában a kvótaemelés következtében olcsóbban került a piacra az a tej is, amit korábban egyes tagállamok a kvóta felett, drágábban állítottak elő, s így túlkínálat alakult ki.

A biztos szerint három gyors lépést azért meg lehet tenni. Először is a tagországok a saját költségvetésük terhére kifizethetnek 15 ezer eurót állami támogatásként a termelőknek. Aztán az egyes tagállamokon belül a termelőkre megállapított kvóták esetleges túllépését másként veszik számításba az országkvóta ellenőrzésekor - ez viszont Magyarországot közvetlenül nem érinti. Az is elhangzott, hogy mozgósítják a piaci zavarok esetén érvényesíthető eszközöket. Gráf kérdésünkre azt válaszolta: ez csak ígéret, de közben a bizottság munkacsoportot hoz létre, hogy a kvótaeltörlés utáni új piaci szabályozás alapjait kidolgozza. A két hét múlva esedékes luxembourgi hivatalos agrártanácsi ülésen döntenek majd az intervenciós időszak további meghosszabbításáról, valamint a felsorolt további három intézkedésről.

Elégedetlen gazda Brüsszelben - Tejháború
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.