Kivennék az áfabűvészeket a körhintából

Az EU-tagállamoknak évente több milliárd euró bevételkiesést okozó körhintacsalás megakadályozására az áfairányelv módosítását javasolja az Európai Bizottság. Ennek értelmében a tagországok időlegesen fordított sorrendű áfabefizetést vezethetnek be egyes termékek esetében.

A fordított adózás lényege, hogy a végső felhasználó fizeti az áfát, vagyis az értékesítési lánc közbenső szereplői nem igényelhetik vissza azt. A körhintacsalók az unión belül adómentesen beszerzett terméket az áfát felszámítva értékesítik, majd tűnnek el anélkül, hogy az adót megfizetnék. A többnyire sok céget magába foglaló, gyakorta a szervezett bűnözéshez is kötődő láncolatok a körhintacsalást általában nagy értékű árukra követik el. Az utóbbi időben több tagállam is tájékoztatta a bizottságot arról, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmével kapcsolatban is felfedtek körhintacsalási eseteket. Az új javaslat, amelyet Kovács László adóügyi biztos terjesztett elő, a tagállamok számára megteremtené az egységes fellépés lehetőségét. A biztos elmondta: az áfacsalás elleni fellépés egyik fontos eszköze a fordított adózás, amelynek előnye, hogy a körhintacsalás esetében kihasznált adólevonási jogot módosítja oly módon, hogy a vállalkozások nem tűnhetnek el a visszaigényelt áfával a pénztárukban.

A körhintacsalással leginkább érintett termékek a mikrocsipek, a mobiltelefonok, az illatszerek, a nemesfémek és újabban a szén-dioxid-kibocsátási kvóták. Az indítvány értelmében, amelyről a tagállamoknak még dönteniük kell, két termékcsoportra lehetne alkalmazni egy-egy államban a fordított adózást. A javaslat csak a fordított adózás bevezetésének lehetőségét adná meg az említett termékcsoportok esetében, azt kötelezően nem írná elő, és más tekintetben sem módosítaná az egyébként igen bonyolult uniós áfarendszert.

Az adócsalók nem állnak meg a határnál

- Kilenc olyan nagyobb vizsgálatot folytat a magyar adóhatóság, amelyben egyidejűleg több külföldi adóhivatal ellenőrei is részt vesznek. Ebből hétben Ausztria is érdekelt - mondta Szikora János, az APEH elnöke, aki osztrák kollégájával, Wolfgang Nolz elnökkel tartott közös sajtótájékoztatót Győrött.

A két adóhatóság vezetője hangsúlyozta: a globális világban szabad a gazdasági verseny, az unión belül vámhatárok sincsenek, az adórendszerek azonban egy-egy nemzethez kötődnek. Ezt több adócsaló megpróbálja kihasználni. Az APEH-elnök példaként a Németországból behozott gépjárművekkel kapcsolatos visszaéléseket és a Távol-Keletről érkező ruhaneműk értékesítésével kapcsolatos ügyeket említette.

Az ilyen visszaélések ellen csak közösen lehet eredményesen fellépni, mondta Wolfgang Nolz. A közös vizsgálatok azt jelentik, hogy egy adott nemzet revizorai egy másik országban működő vállalkozásnál
a helyszínen is folytathatnak ellenőrzést.

A két elnök szorgalmazta, hogy a térség több országával is napi szakmai kapcsolat alakuljon ki. Szikora János bejelentette, hogy ennek szellemében október második felében Budapesten az osztrák, a cseh, a szlovák, a lengyel, a szlovén és a magyar adóhatóság vezetői találkoznak. (H. F.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.