Kinek jó a visszaút a tb-be?

Ez év végéig ismét lehetőség van az 53 éves vagy annál idősebb magánpénztári tagok számára, hogy visszalépjenek a tisztán nyugdíjpénztári rendszerbe. Aki rosszul dönt, akár egyhavi nyugdíjat is veszíthet évente - hangozott el az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár tájékoztatóján, amelyen bemutatták a Tárkival közösen készített nyugdíjkalkulátort is.

Az 1957 előtt született magánpénztári tagok az év végéig átgondolhatják: maradnak-e a vegyes nyugdíjrendszerben, vagy visszalépnek a tisztán társadalombiztosítási elven működő szisztémába. Mintegy 120 ezer emberről van szó. Ők a napokban kapják kézhez a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének levelét, amelyben tájékoztatják őket arról, hogy milyen szempontokat érdemes megfontolniuk, s mit kell tennie annak, aki a visszalépés mellett döntene. A PSZÁF honlapján pedig megtalálható az a kalkulátor, ami segítheti a döntést.

- Nincs hüvelykujjszabály - hangsúlyozta Fórizs Sándor az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár elnöke, saját modellszámításaikra hivatkozva. A pénztár saját kalkulátort is működtet a honlapján. Ez az egyének szintjén képes követni a változásokat - állította Gál Róbert Iván, a Tárki vezető kutatója. Modelljük ugyanis nem, iskolai végzettség, foglalkozás alapján összesen 56 társadalmi rétegben vizsgálja az egyének várható karrierútját, keresetét és munkaerő-piaci esélyeit. Nem mellesleg igazolja azt az előfeltevést - amit tapasztalataikra alapozva már többen is hangoztattak -, hogy az iskolai végzettség vagy a munkaerő-piaci helyzet több évvel is odébb tolhatja azt az életkori határt, amelynél a maradás vagy a visszalépés mellett érdemes dönteni.

Általánosságban elmondható, hogy a korosztály zöme akkor jár jobban, ha visszalép a tisztán tb-rendszerbe. Ugyanakkor az 1953-ban, illetve annál később született diplomások nagy valószínűséggel mindkét szisztémából hasonló nagyságú nyugdíjra számíthatnak, míg az 1956-ban született diplomás férfiak a vegyes rendszerben járnak jobban. A csupán érettségizettek közül viszont az 54 évesek vagy annál idősebbek járadékuk akár öt-tíz százalékát kockáztatják, ha nem lépnek vissza a tisztán tb-rendszerbe.

A kor és a végzettség mellett sok egyéb tényező is befolyásolhatja a majdani járadékot, például az, hogy miképpen változnak a nyugdíj szabályai vagy hogyan mozog a pénztári befektetések hozama. Sokaknál a mérleg nyelvét valószínűleg az elmúlt egy év billenti el, amely az elmúlt nyolcvan év legroszszabb tőkepiaci teljesítményét hozta - állapította meg Fórizs. Pedig, ha a megalakulása óta elért eredményt nézzük, a kiegyensúlyozott portfóliókban - ezeknek az évjáratoknak a megtakarításait jellemzően ilyen eszközökbe fektetik - a pénztáruknál a reálhozam még így is pozitív. A pénztártagok a jelek szerint kezdenek rájönni arra, hogy saját pénzükről és időskori megélhetésükről van szó. Erre utal, hogy amikor az Évgyűrűknél felajánlották az érintett korosztályokba tartozó tagoknak, személyre szabottan kiszámolják, mikor járnak jobban, szinte mindenki jelezte: él a lehetőséggel. (H. Sz.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.