Kiújulhat a kínai cipőháború
A kínai export tiltott állami támogatással történő megsegítése, a verseny torzítása miatt 2008 októberében a bizottság ideiglenesen újra bevezette a büntetővámot, és vizsgálatot is elrendelt az ügyben. Diplomáciai források szerint ennek eredményét októberben fogják ismertetni, a lényege viszont az, hogy a büntetővám bevezetésével nem érte kár sem a kereskedőket, sem az európai fogyasztókat, ezért a vámtétel mértékének az emelése eleve fel sem is merül. Megszüntetnék a vietnami cipők diszkriminációját is.
Az uniós tagállamok megosztottak a védővám jövőjét illetően, meghosszabbítása többük szerint negatív válaszlépéseket vált ki éppen akkor, amikor a protekcionizmus ismét gyökeret kezd verni a világkereskedelemben. Példa erre az amerikaiak által az olcsó kínai gumiabroncsokra a hó elején elrendelt behozatali tilalom. Ahhoz, hogy az uniós korlátozás hatályát két évvel ki lehessen tolni, többségi támogatást kell állítani a javaslat mögé. Ez nem lesz egyszerű - állítják Brüsszelben. A cipőgyártók lobbierejét Olaszország, Franciaország, Spanyolország és Lengyelország adja, míg Hollandia, Ausztria, Dánia, Csehország, Finnország és Németország azonnal, még a karácsonyi szezon előtt megszüntetné a korlátozásokat. Kiforrott magyar álláspontról egyelőre nincs hír.
A The New York Times szerint a korlátozások feloldása után forgalmának megugrására számít gyártói oldalon az Adidas, a Puma és a Nike, kereskedői oldalon a Metro és a Marks & Spencer.