Évi 3,4 milliárd bérből - ki ér ennyit?

Aki 3,4 milliárdot keres egy évben, miért a legdrágább formáját választotta az adózásnak? Felvehette volna például osztalékként is, de így 1,2 milliárd szja-t fizetett.

Külföldi tulajdonban lévő, piacán vezető multinacionális vállalat magyar állampolgárságú topmenedzsere, aki régóta dolgozik a cégnél - a lapunk által megkérdezett szakértők ilyennek képzelik el azt az adózót, aki az APEH kimutatása szerint 2008-ban a legmagasabb, 3,4 milliárd forint bruttó jövedelmet szerzett. Az összevontan adózó jövedelmek toplistájának vezetője szinte teljes egészében munkaviszonyból származó bérjövedelmet vallott be.

Évi 3,4 milliárd bérből - ki ér ennyit?
APEH, adóbevallás, sorállás, sorban állás, tömeg, ügyfelek, ügyfélszolgálat.

Kilétét homály fedi, az adótitok miatt az APEH azt sem közölte lapunkkal, milyen tevékenységből, mely ágazatban lehet ekkora bérjövedelmet elérni. Felvetődik azonban a kérdés, miért éri meg a legdrágább adózási technikát választani?

A választ valószínűleg nem szakmai érvek mentén kell keresni. Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint ekkora nagyságrendnél személyes hasznot nem hoz a bérjövedelem: a tavaly érvényes 7,137 millió forint járulékfizetési plafont pár hónap alatt elérte az adózó, így többlet-nyugdíjszolgáltatás nem jár neki.

Nem így a társadalombiztosítás pénzbeli kifizetései esetében: a táppénznek például tavaly még csak a bruttó kereset mértéke szabott határt (annak 70, illetve 60 százalékáig). A szabályok idén augusztustól szigorodtak, ekkortól a betegszabadság idejére járó összeg már nem haladhatja meg a minimálbér négyszeresét. Vámosi-Nagy Szabolcs szerint azonban a táppénz sem motiválhatja a topmenedzsert, erre a körre amúgy sem jellemző, hogy "táppénzre" mennének, ha megbetegednek.

A társadalmi haszon viszont szerepet kaphatott abban, hogy ekkora összeget nem egy költségkímélőbb módon, például osztalékágon vesznek fel. Ha így áll a dolog, akkor egy altruista adózóval van dolgunk, aki úgy gondolja, hogy a közjó érdekében cselekszik, amikor a legdrágább adózást választja a jövedelem megszerzésekor. Máskülönben nem fizetett volna 1,2 milliárd forint személyi jövedelemadót, mint ahogy más adózási technikával a munkaadó is megtakaríthatott volna több mint egymilliárd forintot, amit a 3,4 milliárdos bér felett járulékként kifizetett.

Azért akadnak racionális szempontok is. Például a csúcsvezetők javadalmazásának szigorítása, a színlelt szerződések ellen hozott intézkedések az elmúlt években. A multikra egyébként is jellemző, hogy igyekeznek betartani az adószabályokat - még otthon ivódott beléjük, hogy az adóhivatallal jobb nem packázni. Épp ezért az sem kizárt, hogy a topmenedzser kénytelen volt jó képet vágni a tulajdonos döntéséhez, miszerint bérben kapja meg a jövedelmét.

Egy éve még csak a fele

Egy évvel korábban, 2007-ben 1,7 milliárd forint volt a csúcsjövedelem. Ez is, mint a tavalyi, gyaníthatóan nem pusztán a havi alapbérből tevődött össze: erre jöhettek a szintén bérként elszámolt bónuszok, jutalmak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.