Címzett uniós pénzek a leghátrányosabb kistérségeknek

Hiába részesültek az országos átlag fölötti mértékben hazánk legelmaradottabb régiói az első Nemzeti Fejlesztési Tervből, ez még arra sem volt elég, hogy megállítsa az érintett területek lemaradását. Az is előfordult, hogy a támogatások el sem jutottak a leginkább rászorult településekre. A kormány ezért komplex fejlesztési programokról döntött, felzárkoztatandó a 33 leghátrányosabb helyzetű kistérséget.

Cserehát, Ormánság, Ózd, Sajókaza - szinte mindenkinek ugyanaz jut az eszébe róluk. Munkanélküliség, a roma lakosság magas aránya, mélyszegénység, szegregáció, falusi gettó, diszkrimináció. Jelenleg az ország lakosságának tíz százaléka él az ilyen, és a hasonlóan halmozottan hátrányos helyzetben levő 33 kistérség településein. Az első Nemzeti Fejlesztési Tervből - 2004- 2006 között - a leghátrányosabb helyzetű kistérségek az országos átlagot meghaladó uniós támogatásban részesültek, ám a pénz nem volt elegendő ahhoz, hogy pozitív irányba fordítsa a folyamatokat. Ráadásul előfordult, hogy épp a legrosszabb körülmények között vergődő falvakba, emberekhez nem jutottak el a támogatások.

Ezért 2007-ben a gazdasági, a társadalmi és az infrastruktúra-ellátottsági mutatók alapján a kormány konkrétan meghatározott 33, úgynevezett leghátrányosabb helyzetű kistérséget, és döntött egy komplex fejlesztési programról. A kezdeményezés nem kizárólag a pénzről szól: szeretnék megtanítani az érintetteknek, hogyan kell élni a lehetőségekkel. Ez ott kezdődik, hogy ezeknek a kistérségeknek éppen úgy pályázniuk kell a pénzre, bemutatva az elképzeléseiket, mint azoknak, amelyek számára nem dedikált forrást a kormány. A munkában tanácsadók segítik őket, akik afelé terelik a pályázókat, hogy a helyiek társadalmi összefogással jelöljék ki a legfontosabb fejlesztési célokat, azaz vonják be az önkormányzatokat, a vállalkozásokat és a társadalmi szervezeteket. Ezzel kistérségi szinten összehangolt tervek születhetnek, racionálisabb fejlesztések valósulhatnak meg, és erősödik a térségi együttműködés.

Az ÚMFT-ben a különböző fejlesztésekhez három támogatási csatorna van. Az egyik, a kistérségi szintre elkülönített fejlesztési keret elsősorban a Regionális Operatív Programok, a Társadalmi Megújulás Operatív Program és a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program egyes forrásainál áll rendelkezésre. Ezekből 96,9 milliárd forintot lehet elkölteni 2013-ig. A vállalkozások támogatására a Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében 25 milliárd forint használható fel. A harmadik csatorna a normál pályázati rendszer, ahol sok esetben a 33 kistérségből érkező pályázatok az értékelésnél pluszpontszámot kapnak.

A pályázati rendszerben vannak elsőbbséget élvező ügyek. Például, ahol sokan nem jutnak bölcsődei, óvodai férőhelyhez vagy családi napközis ellátáshoz, ott az ilyen, a gyermekek esélyeit növelő fejlesztéseknek szerepelniük kell az elképzelések között. Ugyancsak benne kell lennie a projektcsomagban a telepeken élők integrálásának. Elvárás az oktatási, foglalkoztatási, szociális és egészségügyi területeken a családok segítése is.

A kistérség egészén belül a leghátrányosabb helyzetű településcsoportoknak részesülniük kell a fejlesztések pozitív hatásaiból. Nem az a cél, hogy a hatékonyság jegyében a kistérség központjában, illetve a nagyobb településeken valósuljanak meg jelentős fejlesztések. Az azonban fontos, hogy olyan fejlesztések kapjanak elsőbbséget, amelyeknek a többi település számára is vannak pozitív hozadékai.

Sokat segíthetnek a cégek cserére érett számítógépei

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 65 lecserélt, de még használható számítógépét két, hátrányos helyzetű területen működő oktatási intézménynek adományozta. Az akcióhoz a Microsoft Magyarország ingyenes Windows XP Professional szoftverlicencek és teljes körű irodai programcsomagok adományozásával társult, így az oktatáshoz, az interneteléréshez teljes mértékben alkalmas számítógépeket és monitorokat kapnak az érintettek. A PC-k az ECDL-vizsgákra való felkészülésre alkalmas számítógépek, így a digitális írástudás elterjesztésének fontos kellékei lesznek. Az 581 tanuló oktatását-nevelését végző szendrői Általános Iskola a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Edelény környékén, az ország egyik leghátrányosabb helyzetű kistérségében működik a város egyetlen általános iskolájaként. A tanulói többsége hátrányos szociális körülmények között él, 70 százaléka roma származású, nagycsaládból érkező. Sajókaza lakói közül mintegy ezer fő él azon a telepen, ahol a 240 hátrányos helyzetű diákkal foglalkozó Dr. Ámbédkar Gimnázium által fenntartott információs-ház működik. A környező sajókazai, laki, alsóvadászi, homrogdi cigánytelepeken több ezer ember él, akiket a középfokú közoktatás eddig nem ért el. A gimnázium tehát olyan észak-magyarországi közösségeket szolgál ki, ahol az érettségizettek aránya jelenleg egy százalék alatt van. Az ajándékozás figyelemfelhívás is egyben. Az NFÜ és a Microsoft az összefogással azt is el szeretné érni, hogy más - akár költségvetési, akár piaci - szereplők is társuljanak az akcióhoz. Selejtezések, cserék előtt gondolják végig a lehetséges adományozók, hogy a számukra már értékkel nem bíró számítógépek, egyéb elektronikai eszközök, bútorok máshol még jó eséllyel tudják a felzárkóztatás célját szolgálni.

A leghátrányosabb helyzetű kistérségekben élők aránya Észak-Magyarországon 28, Észak-Alföldön 21, Dél-Dunántúlon 18, Dél-Alföldön 9 százalék. A kistérségek kétharmadában nincs tízezer főnél népesebb település, az egyetlen nagyobb város Ózd. A 33 kistérség között találhatók a legmagasabb munkanélküliséggel sújtott térségek, a Cserehát és az Ormánság, valamint ezeken a területeken él a roma lakosság közel harmada.

Írásunk a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség támogatásával készült.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.