Borít az AXA: nem kell a kódex
Az AXA Bank a banki magatartáskódexszel kapcsolatban is tartja magát szlogenjéhez, azaz: másképp, mint mások. A hitelintézet nem írja alá a héten elfogadott szabálygyűjteményt. Szekeres Tibor, a magyarországi AXA-csoport vezérigazgatója a döntést megkeresésünkre azzal magyarázta, hogy bankjuk eddig is etikusan járt el ügyfeleivel szemben, és ehhez a jövőben sincs szükségük kódexre. Példaként említette, hogy míg a megállapodás szerint a bedőlt lakáshitelek esetében az adósnak 90 napot kell adni arra, hogy maga próbálja meg értékesíteni otthonát, addig az AXA 150 napot biztosít erre a célra. Szekeres szerint a piac most is éppen eléggé szabályozott, ezért nem egy új kódexre, hanem a hatályos törvények és rendelkezések betartására, illetve betartatására van szükség.
A vezérigazgató nem tart attól, hogy az ügyfelek elfordulnának a banktól, mert az nem írja alá a kódexet. - Annak alapján ítélnek meg bennünket, amilyen szolgáltatásokat nyújtunk, és ahogyan az ügyfeleinkkel bánunk - tette hozzá. Szekeres azt sem bánja, ha emiatt felkerülnek arra a listára, melyet a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) vezet majd honlapján azokról, akik nem csatlakoznak a megállapodáshoz. A vezérigazgató szerint ha a PSZÁF a listával együtt közzéteszi azt a magyarázatot is, amellyel az AXA a döntést indokolja, akkor ezzel nincsen gond. Ám ha csupán annyi szerepel majd a honlapon, hogy a bank nem írta alá a kódexet, akkor ellenlépéseket tesznek. - Létezik hitelrontás is - mondta.
Szekeres szerint nem az AXA az egyetlen bank, amely nem ért egyet a kódexszel, és valószínűleg lesznek még olyan hitelintézetek, amelyek nem írják alá a megállapodást. - Alakul az alá nem írók egységes fellépése, előfordulhat, hogy a kódexet elutasítók közösen lépnek fel, ha hátrány éri őket amiatt, hogy nem csatlakoznak a szabálygyűjteményhez - tette hozzá. (Az AXA egyébként - nyolc másik bankkal és további tíz pénzügyi vállalkozással együtt - szerepel a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetségének feketelistáján.)
A bankszövetség minden tagbankjának saját döntése és felelőssége, hogy csatlakozik-e a kódexhez - reagált az AXA döntésére Müller János. A Magyar Bankszövetség vezető tanácsadója kérdésünkre elmondta: a lista megjelenése után minden ügyfél eldöntheti majd, hogy egy olyan banktól kíván felvenni kölcsönt, amely nem írta alá a megállapodást, vagy egy olyantól, amely csatlakozott, és ezzel vállalta, hogy a lakossági hitelezésben a lehető legjobb piaci gyakorlatot követve jár el. Müller szerint a bankok döntő többsége (és nem csak piaci részarányuk, hanem számuk alapján is) a kódexet aláírók között lesz. A csatlakozási szándékát csütörtökön bejelentő Aegon Hitel után tegnap az OTP Bank tulajdonában lévő Merkantil Bank és annak leányvállalata, a Merkantil Car is jelezte, hogy elfogadja és aláírja a magatartási kódexet.
Megállapodott az Aegon Hitel és a VÉSZ
Éliás Ádámmal, a VÉSZ elnökével egyeztetett tegnap Harnos András, az Aegon Hitel vezérigazgatója. A megbeszélésen a felek megegyeztek abban, hogy a társaság nem indít végrehajtást, és nem árverezi el azoknak a nehéz helyzetbe került ügyfeleinek a lakását, akik önhibájukon kívül váltak fizetésképtelenné, feltéve hogy az adós együttműködik az Aegonnal, és készséget mutat tartozásának rendezésére - derül ki a cég közleményéből.