Digitális tábla: ismét az IBM húzta a rövidebbet

Az első eljárásban kartellező alvállalkozói, a másodikban a hiányosan benyújtott dokumentáció miatt lett érvénytelen az IBM pályázata a 24 milliárd forintos digitálistábla-tenderen. Ugyanakkor a HP győzelme sem biztos.

Saját magával, illetve a devizaárfolyamokkal versenyezhet a HP Magyarország a digitális - más néven interaktív - táblákat is magában foglaló oktatási informatikai eszközök szállítására szóló, 24,3 milliárd forintos tenderen, miután a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) érvénytelennek nyilvánította a fő vetélytárs, az IBM pályázatát.

A tavaly már egyszer lefújt, majd az idén újra felmelegített közbeszerzésen az IBM ezúttal már az ajánlattételig sem jutott el: pályázatával a részvételi szakaszban kiesett. A tavalyi kiíráson a cégek pályázata más-más okból lett érvénytelen: a HP az uniós forrásokból lehívható keretösszegnél jóval magasabb árajánlatot adott be az NFÜ-nek, az IBM-mel pedig, a hazai közbeszerzések történetében először, példát statuált az ügynökség. A cég konzorciumának két tagját, a Synergont és az Albacompot, a versenyhivatal kartellezésben elmarasztalta, majd hetekkel az akkori tender lezárása előtt a bíróság jogerősen elutasította a jogorvoslati kérelmüket. Az NFÜ így az új közbeszerzési törvényre hivatkozva lőtte ki az IBM pályázatát, az ugyanis kimondja, a kartellezésért elmarasztalt cég, illetve alvállalkozó kizárható a közbeszerzésből.

Az idén ismét meghirdetett közbeszerzésen az IBM már kihagyta az alvállalkozók közül a rovott múltú cégeket, ám így sem járt sikerrel. Ennek okát csak vélelmezni lehet, mivel sem a cég, sem az NFÜ nem nyilatkozott erről. Úgy tudjuk, az újabb kiírás során az indulóknak ismét nyilatkozniuk kellett a forgalmukról, csakhogy ezúttal az IBM vezette konzorcium már nem tudta felmutatni az előző három évre vonatkozóan a részvétel előfeltételeként előírt 20 milliárd forintos nettó forgalmat, amelyet a pályázatban szereplő informatikai eszközök eladásaiból kellett volna elérnie. A másik verzió szerint a cég képviselői a hiánypótlás során sem nyújtottak be egy, az egyik előfeltétel meglétét igazoló iratot.

Egyelőre sem az NFÜ, sem az érintettek nem nyilatkoztak érdemben az ügyről. Az egyszereplőssé vált verseny kínos az NFÜ-nek. Igaz, az már a tavalyi tendernél is feltűnt, hogy a vállalatok valamiért nem tülekednek a megrendelésért. A mostani tender végeredménye így már csak attól függ, hogy a másik jelentkező, a HP ezúttal olyan árajánlatot ad-e be, ami belefér a pályázati keretösszegbe. (Úgy tudjuk, hogy a HP a napokban közli az árait.) Nem lesz könnyű, mivel a forint árfolyamromlása miatt a tender meghirdetése óta hozzávetőlegesen tíz százalékkal csökkent a pályázható keretösszeg. Ugyanakkor a központosított beszerzés első lépéseként még tavaly nyár elejére lezárult az iskolák pályázata, és több mint háromezer oktatási intézménynek ígérték meg, hogy az uniós keret terhére vásárolhatnak oktatási informatikai csomagokat. Mindenesetre az árajánlat benyújtása után néhány héten belül kiderül, hogy lezárul-e a 2007 eleje óta vajúdó közbeszerzés, vagy újabb fordulatot vesz a történet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.