Áttörte a 20 ezer pontot a BUX
- Igen derűlátó a hangulat a piacokon, amit az is támogatott, hogy az elmúlt két napban az Egyesült Államokból kedvező hírek érkeztek. Az amerikai kiskereskedelmi és az ipari termelési adat is jobb lett a vártnál. A tőke áramlik vissza a fejlődő piacokra, ezen belül pedig nagyon erős a kereslet a magyar papírok iránt - értékelte lapunknak a fejleményeket Pintér András, a Budapest Alapkezelő elemzője. Ez nemcsak a tőzsdei árak alakulásából következtethető, hanem abból is, hogy a kötvénypiacon esnek a hozamok és a forint is erősödött.
Általánosságban jellemző, hogy azokban az országokban láthatók a legmarkánsabb emelkedések, ahol a válság kirobbanását követően a legdrámaibb volt a visszaesés. Az elmúlt fél évben az orosz, a török és a magyar tőzsde produkálta a legnagyobb növekedést. Moszkvában ez 80 százalékos volt, Isztambulban 94 százalék, míg a BUX kis híján megkétszereződött. Beszédes és meghökkentő adat - mondta Pintér András -, hogy a négy hazai vezető részvény közül (OTP, Mol, Magyar Telekom, Richter) három már elérte vagy meg is haladta azt az árfolyamszintet, ahol a Lehman Brothers összeomlása előtt állt, ez alól csupán az OTP kivétel.
Mindezek tükrében a részvényeseknek tegnap sem sok oka volt a panaszra. Az OTP részvényeiért a zárásban 5290 forintot is adtak, ami legmagasabb napi jegyzés volt, míg a Mol, az M-Telekom és a Richter piacán a napi csúcstól alig elmaradva zárt az árfolyam.
Pintér András szerint rövid távon nagyon könnyen elképzelhető további emelkedés, ilyenkor ugyanis nem feltétlenül a gazdasági fundamentumok, tények és eredmények mozgatják a piacot. Hosszabb távon viszont az a kérdés, hogy a globálisan a tőzsdei cégektől jövőre várt 20 százalékos profitnövekedést mennyire tudják majd teljesíteni a vállalatok. Amennyiben ezeknek a várakozásoknak eleget tudnak tenni a tőzsdecégek, akkor az indexek, s így a budapesti is tovább emelkedhetnek.