Pécs visszavenné a vízművét

Ki akarja vásárolni a francia kisebbségi tulajdonost a Pécsi Vízmű Zrt.-ből a baranyai megyeszékhely önkormányzata. Pécs öt éve már egy másik nagy cégéből kivásárolta a külföldi partnert, s akkor a város jól járt.

A Pécsi Vízmű Zrt. részvényeinek 48 százalékát 1995-ben 330 millió forintért adta el Pécs önkormányzata a francia Suez-csoportnak. A vásárláskor a kisebbségi tulajdonos megkapta a cég vezetésének jogát. Az elmúlt években a vízmű megbízható szolgáltatást nyújtott Pécs és még 70 önkormányzat negyedmillió lakosa számára. A cég árbevétele 5-6 milliárd, nyeresége 250-350 millió között mozgott. Ennek ellenére a részvények 50,05 százalékát kezében tartó Pécs - a városi közgyűlés döntése nyomán - vissza akarja vásárolni a franciák tulajdonrészét.

Ismert, hogy a pécsi közgyűlésben a fideszes Páva Zsolt májusi polgármesterré választása óta pártjának az akarata érvényesül, addig viszont az MSZP irányította a testületet. A korábbi és a mostani vezetés között számos kérdésben véleménykülönbség van, a vízműrészvények visszavásárlásában viszont csaknem teljes az egyetértés. Páva Zsolt és Tóth Bertalan, a közgyűlés MSZP frakciójának vezetője úgy látja, hogy a pécsi vízellátás ára nemcsak azért tartozik a legdrágábbak közé az országban, mert a cég sokat fordít a rendszer megújítására, hanem azért is, mert a kisebbségi tulajdonos túlzott energiát fordít a terjeszkedésre. Ennek következtében a vízmű 2002. óta 17 cégben szerzett tulajdonrészt. A leányvállalatok működésébe a vízmű menedzsmentje nem enged belelátást a közgyűlésnek, s ez már csak azért is felhergelte a városatyákat, mert egy átvilágítás során kiderült, hogy a veszteséges leányvállalatok 2008-ban mintegy 200 millióba kerültek a Pécsi Vízműnek. A városvezetés sokallja a kisebbségi tulajdonosnak járó szolgáltatási díjat is - ez a vízmű árbevételének 2 százaléka. Tavaly a szolgáltatási díj 120 milliós kiadást jelentett, s ezért cserébe a vízmű - a kisebbségi tulajdonos ígérete alapján - olyan módszerekhez, szoftverekhez, információkhoz jut, amitől a vízmű jobban működik, s a vízdíj olcsóbb lesz. Utóbbinak a városatyák nem látják jelét.

A Suez Hungaria Kft. közleményben reagált a fentiekre, és abban úgy fogalmaz: értetlenül áll a pécsi közgyűlés döntése előtt. A kft. szerint a pécsi vízdíj - országos öszszevetésben - átlagosnak számít, ugyanakkor hozzáteszi, hogy Pécs domborzati viszonyai drágítják a szolgáltatást. A közlemény állítja, hogy a vízmű piacbővítését a pécsi önkormányzat is támogatta. A Suez szerint a vízmű leányvállalatai nemhogy pénzt vittek volna a cégtől, de javították a részvénytársaság eredményességét. A Suez szerint még csak a sajtóból értesült a viszszavásárlási szándékról, amivel kapcsolatban csak annyit közöl, hogy várja az önkormányzat konkrét ajánlatát.

A pécsi városháza jogászai úgy látják, hogy a vízműrészvények visszavásárlása hozzávetőleg 1,3 milliárd forintba kerül majd az önkormányzatnak. Kérdés, hogy az évi 40 milliárd forintból gazdálkodó, 32-33 milliárdos hitelállományt görgető Pécs miből tudja finanszírozni a kivásárlást. Páva Zsolt szerint erre a város biztosan talál forrást, mivel a vízmű piaca és nyeresége garanciát jelent.

Pécs már átesett egy hasonló kivásárláson: 2004-ben a kommunális hulladék-kezeléssel foglalkozó Biokomból vásárolta ki a többségi tulajdonos önkormányzat a részvények 49 százalékát birtokló, ugyancsak francia tulajdonostársát. Ez akkor 750 millióba került, s a Biokom három évi nyereségéből fedezték a tranzakció költségét. Mivel a 300 települést ellátó Biokom üzleti értéke ma már eléri a hatmilliárd forintot, a kivásárlás mindenképp sikeres volt, s mindez erősíti a pécsiek mostani szándékát.

Nyirati István vízművezér és Tóth Bertalan ivókutat avat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.