Novemberben áramáremelés?
A hazai áramszolgáltatók november 1-jétől átlag 2-3 százalékos áramáremelést kérnek az illetékes hivataltól - tudtuk meg. Céges forrásaink szerint ennek elsődleges oka az elvben a környezetbarát áramtermelést, gyakorlatilag 72 százalékban a "hatékony gázfogyasztást" támogató úgynevezett "kát"-keret várható további bővülése.
Ezt a számlán keresztül az áramfogyasztók fizetik meg. Az illetékes Magyar Energia Hivatal (MEH) kimutatása szerint a kát-kassza tavaly az első fél évben 33 milliárd, míg idén már 43 milliárd forintra rúgott. Az emelkedés oka elsősorban az volt, hogy a távhőt termelő Budapesti Erőművet átsorolták ebbe a - számára kedvezőbb - körbe. (Az akkori vezérigazgató-helyettes, Hónig Péter jelenleg az energiaügyi miniszter.) Azért lenne tehát szükség az emelésre, mert közeledik a tél, s a növekvő gázszükséglet miatt a kát-keretet bővítenék.
Ezen az sem változtat, hogy a gáz ára októbertől várhatóan 10 százalék alatti mértékben csökken, amit egy korábbi szabály alapján automatikusan be kellene építeni az áramárba. Szakértők magyarázata szerint ugyanis a kát-kassza ezt a hatást is kioltja. Ugyanakkor nagyobb gázárcsökkentés esetén az áramáremelés el is maradhat.
A "felszabadított" árampiaci szabályok szerint a kormány nem szólhat bele a - döntően monopolhelyzetű - szolgáltatók áremeléseibe. Ha a MEH a benyújtott igényeket - akárhány százalékos is - a számlák alapján indokoltnak találja, zöld lámpát ad. Az áremelés mértéke területileg különbözhet, de nem annyira, mint júliusban, amikor vidéken jóval magasabb volt a - kedvezőbb fogyasztói összetételű - fővárosnál.