Piacon a Richter-részvényekre cserélhető kötvények
A papírokat a Richter Gedeon-részvénynek a kibocsátás és az árazás közötti forgalommal súlyozott átlagárához képest számított, 27-32 százalék közötti átváltási prémiumával értékesítik, úgy tudjuk, a sáv teteje környéki szinten. Utóbbi azt az árszintet határozza meg, amelyen a kötvények végül is átválthatók lesznek Richter-részvényekre. Ha a tulajdonosoknak a majdani részvényárfolyam függvényében a részvényekre lenne szükségük, akkor egy hét áll majd rendelkezésükre - röviddel a 2014-es lejárat előtt - a kötvények átcserélésére. Már amennyiben a kibocsátó, azaz az MNV is belemegy az üzletbe. Erre pedig ma aligha lehet számítani, hiszen a kormány már többször deklarálta, hogy nemzeti stratégiai érdek a Richter 25 százalék plusz egy szavazatnyi részvénycsomagjának állami kézben tartása.
És éppen ezért van szükség a mostani aukcióra. Az állami tulajdonban lévő Richter-törzsrészvényekre még 2004-ben az akkori vagyonkezelő, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) bocsátott ki ötéves futamidejű, gyógyszergyári részvényekre cserélhető kötvényt. Ezek idén szeptember 28-án járnak le, mintegy 707 millió euró értékben. Ám mivel a kormány júniusban úgy döntött, hogy a részvényeket megtartja, a lejáratkori kifizetésekhez szükséges forrásokat is elő kellett teremteni, amit az új aukcióból befolyó pénzekből biztosít. (Az MNV kérelmezni fogja a kötvények Luxemburgi Értéktőzsde Euro MTF piacára való bevezetését.) A kibocsátás pénzügyi elszámolásának várható időpontja 2009. szeptember 25. körül lesz.
- A kibocsátási feltételek alapján a kötvény igen attraktívan van árazva, vonzónak tűnik - vélekedett a Népszabadságnak Pintér András, a Budapest Alapkezelő részvénypiaci elemzője. A meghatározott kamatszint nem sokkal van alatta az Államadósság Kezelő Központ által a közelmúltban piacra dobott eurókötvény kamatainak. Figyelembe kell viszont venni, hogy ehhez egy opciós lehetőség is kapcsolódik. A kibocsátó vélhetőleg azért állapította meg ezeket a paramétereket, hogy biztosan legyen kereslet a felkínált mennyiségre.
Akárhogy is, a kibocsátás híre megroppantotta a gyógyszergyári vállalat árfolyamát. A Richter-részvényekért reggel még több mint 37,7 ezer forintot adtak, ám a bejelentés után háromhavi mélypontra, 36 ezer forint alá esett az árfolyam, s később sem tért magához az ár. Pintér András szerint mindez a fedezeti ügyletekkel magyarázható. Azok az alapok ugyanis, amelyek most vásárolnak a kötvényből, fedezeti vagy pusztán tőkeátcsoportosítási célból a tőzsdén Richter-részvényeket adnak el, így esik a jegyzés. Az elemző szerint elképzelhető, hogy a következő napokban is hasonló fejleményekre lehet majd számítani. Úgy véli, azok az elképzelések, hogy az áresés mögött a Richter felvásárlási lehetőségének megszűnése állna, aligha megalapozottak. - Az, hogy a kormány nem adja el a részvénycsomagot, már hónapokkal ezelőtt kiderült, akkor azt be is árazta a piac - tette hozzá.